Կաննը արգելում է կարմիր գորգի վրա մերկությունը ընդգծող հագուստը
Կաննի կինոփառատոնում նոր կանոններ կսահմանվեն․ կներդրվի «dress code»։ Փառատոնում կարգելվի ներկայանալ չափազանց բաց հագուստով, կիսամերկ կամ մերկությունն ընդգծող զգեստներով։
Թեև նախկինում մերկությունը պաշտոնապես թույլատրված չէր, Կաննը 78-րդ փառատոնի նախօրեին թարմացրել է հագուստի քաղաքականությունը՝ նշելով. «Մերկությունն արգելված է կարմիր գորգի վրա, ինչպես նաև փառատոնի ցանկացած այլ տարածքում»։
Չնայած այսպիսի արգելքները սովորական են պակաս շքեղ վայրերում, այս փոփոխությունը մեծ արձագանք գտավ, մասնավորապես, վերջին շրջանում տարածում գտած թափանցիկ և «մերկ զգեստների» պատճառով, ինչպիսին էր Բիանկա Սենսորիի կերպարը Գրեմմիի ժամանակ։
Լրագրողների հարցին ի պատասխան, Կաննի ներկայացուցիչները պարզաբանել են, որ նոր կանոնները պարզապես հստակեցրել են այն սկզբունքները, որոնք վաղուց արդեն գործում են։
«Նպատակն առհասարակ հագուստը կարգավորելը չէ, այլ ամբողջական մերկության արգելումը՝ փառատոնի ինստիտուցիոնալ ձևաչափին և ֆրանսիական օրենսդրությանը համապատասխան»․ նշել են կազմակերպիչները։
Փառատոնը նաև հայտնել է, որ ծավալուն զգեստները, հատկապես՝ երկար փեշերով, որոնք խոչընդոտում են հյուրերի շարժն ու նստելը, նույնպես չեն թույլատրվի։
Չնայած այս խիստ կանոններին՝ առաջ հայտնի մարդիկ, ինչպիսիք են Բելլա Հադիդը, Նաոմի Քեմփբելը և Քենդալ Ջենները, հաճախ կրել են բաց հագուստ։
Նշենք նաև, որ դեռ 2018-ին Կաննը արգելել էր սելֆիները․ փառատոնի տնօրեն Թիերի Ֆրեմոյի խոսքերով՝ դրանք «զզվելի» են, բայց շատ հայտնիներ այսօր էլ շարունակում են լուսանկարվել պալատի աստիճանների վրա։

The Cannes Film Festival will introduce new rules: a “dress code.” The festival will prohibit showing up in excessively revealing clothing, half-nakedness, or revealing clothing.
Although nudity was not officially permitted before, Cannes updated its dress code on the eve of the 78th festival, stating: “Nudity is prohibited on the red carpet, as well as in any other area of the festival.”
While such bans are common in less glamorous venues, the change has received considerable attention, particularly in light of the recent spate of transparent and “naked” dresses, such as Bianca Sensori’s Grammy-winning look.
Cannes representatives explained that the new rules simply clarify long-standing principles.
“The goal is not to regulate clothing in general, but to prohibit complete nudity, by the institutional format of the festival and French law.” organizers said.
The festival also announced that voluminous dresses, especially those with long skirts that hinder guests’ movement and sitting, will also not be allowed.
Despite these strict rules, celebrities such as Bella Hadid, Naomi Campbell, and Kendall Jenner have often worn revealing clothing.
It is also worth noting that Cannes banned selfies back in 2018; according to festival director Thierry Fremaux, they are “disgusting,” but many celebrities continue to take pictures on the palace steps today.