Իռլանդիան 530 միլիոն եվրոյի չափով տուգանել է TikTok-ին
Իռլանդիայի Տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովը 530 միլիոն եվրոյի չափով տուգանել է TikTok-ին՝ եվրոպացի օգտատերերի անձնական տվյալները Չինաստան փոխանցելու և տվյալների պաշտպանությունը չապահովելու համար. գրում է Politico-ն։
Արձանագրվել է, որ 2020-2022 թթ. ընթացքում TikTok-ը թափանցիկ չի եղել իր օգտատերերի նկատմամբ և չի տեղեկացրել նրանց տվյալների արտահանման մասին։ Նախկին խախտումների համար սահմանվել է երկու տուգանք՝ 485 միլիոն եվրո՝ Չինաստան տվյալների փոխանցման, և 45 միլիոն եվրո՝ թափանցիկության բացակայության համար։
TikTok-ին տրվել է վեցամսյա ժամկետ՝ իր տվյալների մշակման քաղաքականությունը ԵՄ կանոններին համապատասխանեցնելու կամ տվյալների փոխանցումը դադարեցնելու համար։ Ընկերությունը պնդում է, որ երբեք Չինաստանի իշխանություններից չի ստացել եվրոպացի օգտատերերի տվյալների պահանջ, և մտադիր է բողոքարկել որոշումը։
Սա Եվրամիության գլխավոր տվյալների պաշտպանության կանոնակարգի պատմության մեջ երրորդ ամենամեծ տուգանքն է։

Комиссия по защите данных Ирландии (DPC) наложила на TikTok штраф в размере 530 миллионов евро за передачу персональных данных европейских пользователей в Китай и несоблюдение стандартов защиты данных. Об этом сообщает Politico.
Было установлено, что в период с 2020 по 2022 годы TikTok не был прозрачен в отношении своих пользователей и не информировал их о передаче данных за границу. За предыдущие нарушения назначены два штрафа: 485 миллионов евро за передачу данных в Китай и 45 миллионов евро за отсутствие прозрачности.
TikTok предоставлен шестимесячный срок для приведения своей политики обработки данных в соответствие с правилами ЕС или прекращения передачи данных. Компания утверждает, что никогда не получала запросов от властей Китая на предоставление данных европейских пользователей, и намерена обжаловать решение.
Это третий по величине штраф в истории Общего регламента по защите данных (GDPR) Европейского Союза.