Գիտնականները 113 մլն տարեկան մրջյունի բրածոներ են հայտնաբերել
Գիտնականները հայտնաբերել են ամենահին հայտնի մրջյունի բրածո մնացորդները՝ թևավոր միջատի, որն ուներ սարսափելի, մանգաղի նման ծնոտներ: Այն ապրել է մոտ 113 միլիոն տարի առաջ՝ դինոզավրերի դարաշրջանում, և պահպանվել է Բրազիլիայի հյուսիս-արևելքում հայտնաբերված կրաքարե շերտերում:
Այս տեսակը, որը կոչվում է Vulcanidris cratensis, պատկանում է «դժոխային մրջյուններ» կոչվող խմբին, որոնք իրենց անունը ստացել են վախեցնող ծնոտների շնորհիվ: Կավճի դարաշրջանում այս մրջյունները ծաղկում էին՝ տարածվելով աշխարհի տարբեր մասերում, սակայն նրանց ժառանգները ներկայումս գոյություն չունեն: Նախկինում հայտնաբերված մեկ այլ դժոխային մրջյուն՝ Haidomyrmex-ը, անվանվել է հին հունական դիցաբանության ընդերքի աստված Հադեսի պատվին:
Vulcanidris cratensis-ը միջին չափի մրջյուն էր՝ մոտ 1.35 սմ երկարությամբ: Նրա ծնոտները թույլ էին տալիս ամրացնել կամ խոցել որսը: Ինչպես այսօր ապրող որոշ մրջյուններ, այն ուներ թևեր և, ամենայն հավանականությամբ, լավ էր թռչում: Բացի այդ, նրա խայթոցը, որը նման էր կրետի խայթոցին, ուժեղ էր:
«Անփորձ աչքով նրան հեշտությամբ կարելի էր շփոթել կրետի հետ»,- նշել է Սան Պաուլուի համալսարանի կենդանաբանության թանգարանի միջատաբան Անդերսոն Լեպեկոն՝ հավելելով,- «Հավանաբար, նրանք իրենց ծնոտներով յուրահատուկ կերպով կառավարում էին որսը՝ ամրացնելով այն»։

The previous two conclaves lasted just two days in 2005 and 2013.
Scientists have discovered the fossil remains of the oldest known ant, a winged insect with terrifying, sickle-shaped jaws. It lived about 113 million years ago, during the age of dinosaurs, and was preserved in limestone layers found in northeastern Brazil.
The species, called Vulcanidris cratensis, belongs to a group called “hell ants,” which get their name from their fearsome jaws. These ants flourished in various parts of the world during the Cretaceous period, but their descendants are no longer extant. Another previously discovered hell ant, Haidomyrmex, was named after Hades, the underworld god in ancient Greek mythology.
Vulcanidris cratensis was a medium-sized ant about 1.35 centimeters long. Its jaws allowed it to pin or pierce its prey. Like some ants alive today, it had wings and was a good flyer. In addition, its sting was intense, similar to that of a wasp.
“To the untrained eye, it could easily be mistaken for a wasp,” said Anderson Lepeco, an entomologist at the Museum of Zoology at the University of São Paulo, adding, “It probably used its jaws to manipulate its prey uniquely, pinning it.”