Ռազմաօդային ուժերի երկու ինժեներ վնասել են Փեդինգտոն արջուկի արձանը
«Երբ Փեդինգթոն արջը ժամանել էր Մեծ Բրիտանիա, նրա մեծ մորաքույր Լյուսին բրիտանացիներին խնդրել էր. «Խնդրում եմ, հոգ տարեք այս արջի մասին»։ Սակայն նա հաստատ չէր կարող պատկերացնել, որ մի օր նրա սիրելի արջի արձանը կհայտնվի Մեծ Բրիտանիայի թագավորական ռազմաօդային ուժերի երկու ինժեների՝ Հիթի և Լոուրենսի ձեռքում, ովքեր ալկոհոլի ազդեցության տակ ոչնչացրել են այն Բերկշիրում», - գրում է The Guardian-ը։
«Բարեբախտաբար, Լյուսի մորաքույրը չի տեսել այն տեսագրությունը, որը ներկայացվել է Ռեդինգի մագիստրատուրայի դատարանում։ Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են 22-ամյա Հիթն ու Լոուրենսը կոտրում նոր տեղադրված արձանը, այնուհետև փախչում՝ իրենց հետ տանելով դրա կիսաքանդ մնացած մասը։
Դատավոր Սեմ Գուզին խստորեն դատապարտել է մեղադրյալներին՝ նշելով. «Ձեր արարքը լիովին հակասում է այն ամենին, ինչ խորհրդանշում է Փեդինգթոն արջը։ Սա անիմաստ վանդալիզմ էր։ Փեդինգթոն արջը սիրված մշակութային կերպար է ինչպես երեխաների, այնպես էլ մեծահասակների համար։ Նա մարմնավորում է բարություն, հանդուրժողականություն և նպաստում է հասարակության մեջ համերաշխությանը։ Նրա հայտնի պիտակի վրա գրված է՝ «Խնդրում եմ, հոգ տարեք այս արջի մասին», սակայն 2025 թվականի մարտի 2-ի գիշերը ձեր արարքը ոտնահարեց այդ արժեքները։ Դուք անհարգալից և անազնիվ վերաբերմունք ցուցաբերեցիք՝ այն արժեքների հանդեպ, որոնք պարտավոր էիք պաշտպանել որպես զինված ուժերի անդամներ»։
Հիթն ու Լոուրենսը ձերբակալվել են թագավորական ռազմաօդային ուժերի Օդիհամ ռազմակայանում, և Թեմզ Վելիի՝ ոստիկանությունում հարցաքննության ժամանակ ընդունել են իրենց մեղքը։ Արձանի մի մասը հետագայում հայտնաբերվել է Լոուրենսի մեքենայի բեռնախցիկում։
Դատարանը նրանց պարտավորեցրել է վճարել 2725 ֆունտ ստեռլինգ՝ արձանի վերականգնման ծախսերը հոգալու համար, ինչպես նաև դատապարտել է 12 ամսվա հանրային ծառայության՝ 150 ժամ հասարակական աշխատանք կատարելու պայմանով։

“When Paddington Bear arrived in the UK, his great-aunt Lucy pleaded with the British people: ‘Please look after this bear.’ But she could never have imagined that one day her beloved bear statue would end up in the hands of two RAF engineers, Heath and Lawrence, who, under the influence of alcohol, destroyed it in Berkshire,” writes The Guardian.
“Lucky, Lucy’s aunt, has not seen the video footage presented at Reading Magistrates’ Court. The video shows Heath and Lawrence, both 22, smashing the newly installed statue and then running away, taking the half-destroyed part with them.
Judge Sam Goose strongly condemned the defendants: “Your actions are completely contrary to everything that Paddington Bear stands for. This was senseless vandalism. Paddington Bear is a beloved cultural icon for children and adults alike. He embodies kindness and tolerance and promotes community cohesion. His famous tag reads, “Please look after this bear,” but your actions on 2 March 2025 violated those values. You acted disrespectfully and dishonestly towards the values ​​you were supposed to uphold as armed forces members.”
Heath and Lawrence were arrested at RAF Odiham and admitted their guilt during questioning by Thames Valley Police. A piece of the statue was later found in the boot of Lawrence’s car.
The court ordered them to pay £2,725 to cover the costs of restoring the statue and also sentenced them to 12 months of community service, with 150 hours of community work as a condition.