Hyundai-ն 5 միլիարդ դոլարի գործարան կկառուցի ԱՄՆ-ում
Հարավկորեական Hyundai ընկերությունը նախատեսում է 20 միլիարդ դոլարի ներդրումներ իրականացնել ԱՄՆ-ում, այդ թվում՝ 5 միլիարդ դոլար արժողությամբ պողպատե գործարան կառուցել Լուիզիանայում, հայտնում է CNBC-ն՝ հղում անելով գործընթացին ծանոթ աղբյուրներին:
Գործարանը, որը կապահովի մոտ 1500 աշխատատեղ, կարտադրի նոր սերնդի պողպատ՝ նախատեսված ԱՄՆ-ում Hyundai-ի էլեկտրական մեքենաների արտադրության համար երկու ավտոգործարանների կարիքների բավարարման համար:
Ավելի վաղ՝ այս ամսվա սկզբին, Hyundai Steel-ի խոսնակը նշել էր, որ ընկերությունը դիտարկում է ԱՄՆ-ի հարավ-արևելքում պողպատե գործարան կառուցելու հնարավորությունը, սակայն վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել: Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ում սակագների բարձրացումը բացասաբար կանդրադառնա Հարավային Կորեայի պողպատե արդյունաբերության վրա:
Հիշեցնենք, որ այս ամսվա սկզբին ուժի մեջ են մտել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սակագնային միջոցները՝ ուղղված տեղական պողպատի և ալյումինի արտադրողների պաշտպանությանը: Դրանք վերականգնել են 25%-անոց համընդհանուր սակագինը մետաղների ներմուծման համար և ընդլայնել մաքսատուրքերը՝ ներառելով մետաղներից պատրաստված բազմաթիվ ապրանքներ:

Hyundai to build $5 billion factory in US
CNBC reported, citing sources familiar with the process, that South Korean company Hyundai plans to invest $20 billion in the United States, including building a $5 billion steel plant in Louisiana.
The plant, which will provide about 1,500 jobs, will produce a new generation of steel designed to meet the needs of two automakers in the United States to produce Hyundai electric vehicles.
Earlier this month, a Hyundai Steel spokesman said the company was considering building a steel plant in the southeastern United States, but a final decision had not yet been made. He added that the increase in tariffs in the United States would negatively affect the South Korean steel industry.
Recall that US President Donald Trump's tariff measures to protect domestic steel and aluminum producers came into force earlier this month. They restored a 25% general tariff on metal imports and expanded customs duties, including many products made of metal.