Աշխարհում 7 երկիր է համապատասխանել ԱՀԿ-ի՝ օդի որակի չափանիշներին
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ 2024 թվականին ընդամենը յոթ երկիր է համապատասխանել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) օդի որակի չափանիշներին։
Շվեյցարական IQAir օդի որակի մոնիտորինգի ընկերության տվյալներով՝ Չադը և Բանգլադեշը 2024 թվականին եղել են աշխարհի ամենաաղտոտված երկրները՝ միջինում ունենալով օդի փոշու մակարդակ, որը 15 անգամ գերազանցել է ԱՀԿ-ի առաջարկած նորմերը։
Օդի որակի չափանիշներին համապատասխանած երկրներն են՝
Ավստրալիա
Նոր Զելանդիա
Բահամյան կղզիներ
Բարբադոս
Գրենադա
Էստոնիա
Իսլանդիա
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը դադարեցրել է օդի որակի գլոբալ մոնիտորինգի իր ծրագիրը՝ պատճառաբանելով դա բյուջետային սահմանափակումներով, սակայն այդ որոշումը լուրջ մարտահրավերների առաջ կարող է կանգնեցնել։
IQAir-ի օդի որակի գիտական ղեկավար Քրիսթի Չեստեր-Շրյոդերի խոսքով՝ «Սա զգալի ազդեցություն կունենա Աֆրիկայի վրա, քանի որ հաճախ հենց այս տվյալներն են եղել հասարակությանը հասանելի իրական ժամանակի մոնիտորինգի միակ աղբյուրը»։

По данным Reuters, в 2024 году только семь стран соответствовали стандартам качества воздуха Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
По данным швейцарской компании по мониторингу качества воздуха IQAir, в 2024 году Чад и Бангладеш были самыми загрязненными странами мира: средний уровень пыли в воздухе там в 15 раз превышал рекомендуемые ВОЗ нормы.
Страны, которые соответствуют стандартам качества воздуха:
Австралия
Новая Зеландия
Багамы
Барбадос
Гренада
Эстония
Исландия
Издание отмечает, что Государственный департамент США приостановил свою глобальную программу мониторинга качества воздуха, сославшись на бюджетные ограничения, однако это решение может создать серьезные проблемы.
«Это окажет значительное влияние на Африку, поскольку эти данные часто были единственным источником мониторинга в режиме реального времени, доступным общественности», — сказала Кристи Честер-Шредер, руководитель отдела науки о качестве воздуха в IQAir.