Կալինինգրադում հայտնաբերվել է 40-50 միլիոն տարեկան եզակի սաթ
Ռոստեխի սաթի կոմբինատում, մարտի 8-ին ընդառաջ, ձեռքի տեսակավորման ժամանակ եզակի քար է հայտնաբերվել։ Այն սրտի տեսք ունի, իսկ տարիքը՝ 40-50 միլիոն է։ Արևային քարի մեջ նման համադրությունները չափազանց հազվադեպ են հանդիպում. արդյունահանման ընդհանուր ծավալում դրանց մասնաբաժինը չի հասնում նույնիսկ 1%-ի։
«Ստացված համադրությունը կարելի է անվանել անակնկալ, բնության կատակ։ Թե ինչպիսի բուռն գործընթացներ են հանգեցրել հենց այսպիսի տարօրինակ համադրության, մենք, ամենայն հավանականությամբ, երբեք չենք իմանա։ Մի բան հաստատ է՝ ձևավորման ամբողջ գործընթացը տեղի է ունեցել հեղուկ, կարծրացած վիճակում՝ 40-50 միլիոն տարի առաջ», - հայտնել են ընկերությունից։

Unique amber 40-50 million years old was discovered in Kaliningrad
On the eve of March 8, at the Rostec Amber Plant, a unique stone was discovered during manual sorting. It is heart-shaped and is 40-50 million years old. Such combinations are extremely rare in sunstone: their share in the total extraction volume does not even reach 1%.
“The resulting combination can be called a surprise, a joke of nature. What kind of turbulent processes led to such a strange combination? We will most likely never know. One thing is certain: the entire formation process took place in a liquid, solidified state 40-50 million years ago,” the company reported.