Անդրեյ Սախարովը Նոբելյան մրցանակի իր ելույթը գաղտնի է փոխանցել Օսլո
1975 թվականի դեկտեմբերին սովետական ֆիզիկոս, այլախոհ Անդրեյ Սախարովը, որին արգելել էին մասնակցել Նոբելյան խաղաղության մրցանակի արարողությանը, Մոսկվայում գաղտնի հանդիպել է նորվեգ դիվանագետ Վիգգո Լանգեի հետ: Նա փոխանցել է իր ելույթը և Նոբելյան դասախոսությունը, որպեսզի դրանք Օսլոյում կարդա նրա կինը՝ Ելենա Բոնները: Reuters-ի հրապարակած նոր փաստաթղթերն արձանագրում են, թե ինչպես է Սախարովը դա արել 50 տարի առաջ:
Սախարովը ՍՍՀՄ ամենահայտնի ընդդիմադիրներից էր, որը քննադատում էր կոմունիստական կառավարման ժամանակաշրջանում մարդու իրավունքների խախտումները: Նա սովետական ջրածնային ռումբի ստեղծման հիմնադիրներից էր, ով հետագայում պայքարել է միջուկային զենքի դեմ։ Իշխանությունները մերժել էին նրա՝ արտերկիր մեկնելու և մրցանակը ստանալու իրավունքը՝ պատճառաբանելով, որ նա տեղյակ է պետական և ռազմական գաղտնիքների։
1975 թվականի դեկտեմբերին Սախարովը զանգահարել է Լանգենին՝ խնդրելով հանդիպել Մոսկվայում Նորվեգիայի դեսպանատան մոտ՝ մինչև ժամը 1-ը․
«Նա խնդրեց, որ եթե իրեն խանգարեն մտնել, դրսում ինչ-որ մեկը սպասի իրեն», - գրել է Լանգենն Օսլոյի արտաքին գործերի նախարարությանն ուղղված հուշագրում։ Լանգենը դուրս է եկել դեսպանատան մոտ, և ոստիկանի հեռանալուց հետո Սախարովը ժամանել է մեքենայով՝ վարորդի ուղեկցությամբ։ Նրանք հանդիպել են դեսպանատան մոտ, և ոստիկանը, չնայած հետաքրքրված էր, չի միջամտել։ Սախարովը փոխանցել է իր ելույթի և դասախոսության տպագիր տեքստերը։
Այնուհետև Լանգենը կապվել է Նորվեգիայի դեսպան Պետեր Գրավերի հետ, ով Սախարովին ընդունել է դեսպանատան գրադարանում։ Սախարովը խնդրել է, որ փաստաթղթերը փոխանցվեն Ելենա Բոններին, ով գտնվում էր Արևմտյան Եվրոպայում։ Գրավերը համաձայնել է։ 1975 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Ելենա Բոնները Օսլոյում կարդացել է ամուսնու խոսքերը։ Նոբելյան կոմիտեն Սախարովին պարգևատրել է «Սովետական Միությունում մարդու իրավունքների, զինաթափման և բոլոր ազգերի միջև համագործակցության համար նրա մղած պայքարի» համար։
Նոբելյան խաղաղության մրցանակի առաջադրման գործընթացը գաղտնի է պահվում 50 տարի, և Սախարովին վերաբերող փաստաթղթերը հարցման դեպքում այս տարի դարձան հասանելի։

In December 1975, Soviet physicist and dissident Andrei Sakharov, who had been barred from attending the Nobel Peace Prize ceremony, secretly met with Norwegian diplomat Viggo Lange in Moscow. He then delivered his speech and Nobel Lecture, which his wife, Yelena Bonner, would read in Oslo. New documents published by Reuters document how Sakharov did this 50 years ago.
Sakharov was one of the most prominent dissidents in the Soviet Union. He criticized human rights abuses under communist rule, was one of the founders of the Soviet hydrogen bomb, and later campaigned against nuclear weapons. Authorities had denied him the right to travel abroad to receive the prize, arguing that he was privy to state and military secrets.
In December 1975, Sakharov called Lange and asked to meet him at the Norwegian embassy in Moscow before 1 a.m.
“He asked that if he was prevented from entering, someone should wait for him outside,” Lange wrote in a memo to the Foreign Ministry in Oslo. Lange went to the embassy, ​​and after the policeman left, Sakharov arrived in a car with a driver. They met at the embassy, ​​and the policeman, although interested, did not interfere. Sakharov handed over the printed texts of his speech and lecture.
Lange then contacted the Norwegian ambassador, Petter Graver, who received Sakharov in the embassy library. Sakharov asked that the documents be passed on to Yelena Bonner, who was in Western Europe. Graver agreed. On December 10, 1975, Yelena Bonner read her husband’s words in Oslo. The Nobel Committee awarded Sakharov the prize “for his struggle for human rights, disarmament, and cooperation among all nations in the Soviet Union.”
The Nobel Peace Prize nomination process has been kept secret for 50 years, and documents relating to Sakharov became available on request this year.