Երկրի պտույտի արագությունը անոմալ կերպով աճում է
Ռուսաստանի ֆիզիկատեխնիկական և ռադիոտեխնիկական չափումների գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Սերգեյ Դոնչենկոն ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում նշել է, որ իրենք պատրաստ են լուծել համաշխարհային ժամանակից 1 վայրկյան հանելու խնդիրը։
Ինստիտուտի գլխավոր գիտաշխատող Վիտալի Պալչիկովի խոսքով՝ վերջին տարիներին Երկրի պտույտի արագությունը անոմալ կերպով աճում է։ Ենթադրվում է, որ մինչև 2029 թվականը այս երևույթի հետևանքները չեզոքացնելու համար հարկ կլինի հանել մեկ վայրկյան։
Նա նշել է, որ Երկիրը մշտապես փոխում է պտտման արագությունը, և ներկայումս գտնվում է արագացման փուլում։ Գիտնականները դեռևս չունեն հստակ պատասխան, թե ինչն է դրա պատճառը։ Դոնչենկոն նշում է, որ հնարավոր պատճառներից մեկը կարող է լինել մոլորակի տաքացումը, սառցադաշտերի հալոցքը և ջրային զանգվածների վերաբաշխումը։
«Սակայն դա, ամենայն հավանականությամբ, հիմնական պատճառը չէ։ Երկիրը տաքանում է, և մոլորակի ներսում ընթանում են ակտիվ պրոցեսներ։ Հավանական է, որ դա կապ չունի մարդկային գործունեության հետևանքով արտանետումների հետ և դժվար թե լուրջ կատակլիզմի նախանշան լինի»,- եզրափակել է նա։

The Earth's rotation speed is increasing abnormally
Sergey Donchenko, director of the Russian Research Institute of Physical and Technical Measurements and Radio Engineering, told RIA Novosti in an interview that they are ready to solve the problem of removing one second from universal time.
According to Vitaly Palchikov, the institute's chief researcher, the Earth's rotation speed has been growing anomalous in recent years. It is estimated that by 2029, it will be necessary to remove one second to neutralize the consequences of this phenomenon.
He noted that the Earth is constantly changing its rotation speed and is currently in an acceleration phase. Scientists still do not have a clear answer to why this is happening. Donchenko notes that one possible reason may be the planet's warming, the melting of glaciers, and the redistribution of water masses.
"However, this is most likely not the main reason. The Earth is warming, and active processes are taking place inside the planet. "It is likely that this is not related to emissions caused by human activity and is unlikely to be a sign of a serious cataclysm," he concluded.