Արեգակի վրա տեղի է ունեցել պլազմայի ամենահզոր արտանետումը
Ինչպես հայտնել են Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի արևային աստղագիտության լաբորատորիայից, Արեգակն այսօր արտանետել է այս տարվա ամենամեծ պլազմայի ամպը։
Արտանետումը գրանցվել է անցած գիշեր։ Մասնագետները սկզբում նկատել են ընդարձակվող ամպը, որն այնուհետև «հեռացել» է Արեգակից և դադարել տեսանելի լինել սարքավորումներով։
Գիտնականների կարծիքով՝ արտանետման աղբյուրը նույն ակտիվ շրջանն է, որը փետրվարի վերջին առաջացրել էր X2.0 կարգի բռնկում։ Ենթադրվում է, որ պայթյունի աղբյուրը գտնվում է Արեգակի հակառակ կողմում և, հետևաբար, չի կարող ազդել Երկրի վրա։ Նշվում է, որ պայթյունի արդյունքում պլազման սկսել է հեռանալ մոլորակից։
«Արեգակի՝ Երկրին ուղղված կողմում գտնվող ակտիվ շրջանները մոտ 1,5 օր ևս կգտնվեն Երկրի համար վտանգավոր գոտում», - եզրափակել են մասնագետները։

The most potent plasma emission occurred on the Sun
As the Solar Astronomy Laboratory of the Institute for Space Research reported, today's Sun emitted the most enormous plasma cloud this year.
The emission was recorded last night. Experts first noticed the expanding cloud, which then "moved away" from the Sun and ceased to be visible to equipment.
According to scientists, the emission source is the same active region that caused the X2.0-magnitude flare in late February. The source of the explosion is assumed to be located on the opposite side of the Sun and, therefore, cannot affect the Earth. It is noted that as a result of the blast, the plasma began to leave the planet.
"The active regions on the side of the Sun facing the Earth will be in the danger zone for the Earth for about 1.5 more days," the experts concluded.