Warner Bros-ը կանցկացնի «Հարրի Փոթերի» ստեղծմանը նվիրված շրջագայություն
Ամերիկյան Warner Bros ժամանցային ընկերությունը պատրաստվում է 2027թ. Շանհայում անցկացնել «Հարրի Փոթերի ստեղծումը» տաղավարային շրջագայությունը։
Չինաստանի խոշորագույն տուրիստական և հյուրանոցային ընկերությունը՝ Jin Jiang International Holdings-ը, հաստատել Է Warner Bros-ի հետ համատեղ ձեռնարկության համաձայնագրի ստորագրումը: Այն կստեղծվի Շանհայի Jingjiang զվարճանքի պարկում, որն իր տեսակի մեջ առաջինը կլինի Չինաստանում և երրորդը՝ աշխարհում:
Նախագիծը դեռ հաստատման փուլում է: Նախատեսվում է, որ այն կզբաղեցնի շուրջ 5.3 հա տարածք՝ ներառելով ինչպես փակ, այնպես էլ բաց տարածքներ: Շրջագայությունը կտևի մոտ կես օր՝ երկրպագուներին հնարավորություն ընձեռնելով ծանոթանալ «Հարրի Փոթերի» խորհրդանշական տեսարաններին, տեսնել ֆիլմերում օգտագործված բնօրինակ հագուստները:
Պեկինի «Universal» կինոստուդիայի «Հարրի Փոթերի կախարդական աշխարհը» բաժինը դարձել է այգու ամենահայտնի տեսարժան վայրերից մեկը: Անցյալ տարի չինական կինոթատրոններում ցուցադրվել է նաև Հարրի Փոթերի մասին 8 ֆիլմ։
«Շանհայում սպասվող «Հարրի Փոթերի ստեղծումը» տաղավարային շրջագայությունը կգրավի ոչ միայն չինացի երկրպագուներին, այլև Ասիայի այլ երկրներից ժամանած զբոսաշրջիկների, ինչը կնպաստի ներգնա զբոսաշրջության հետագա զարգացմանը», - հայտնել է Չինաստանի թեմատիկ պարկերի ուսումնասիրության ինստիտուտի տնօրեն Լին Հուանգզեն։

Warner Bros. to host Harry Potter making-of tour
Warner Bros., the American entertainment company, is preparing to hold a "Making of Harry Potter" pavilion tour in Shanghai in 2027.
China's largest tourism and hotel company, Jin Jiang International Holdings, has confirmed signing a joint venture agreement with Warner Bros. The joint venture will be created at the Jinjiang Amusement Park in Shanghai, the first in China and the third globally.
The project is still in the approval phase. It is planned to cover an area of about 5.3 hectares, including both indoor and outdoor areas. The tour will last about half a day, allowing fans to familiarize themselves with the iconic "Harry Potter" scenes and see the original costumes used in the films.
The "Wizarding World of Harry Potter" section of Universal Studios in Beijing has become one of the park's most popular attractions. Last year, 8 Harry Potter films were also shown in Chinese cinemas.
"The upcoming 'The Making of Harry Potter' pavilion tour in Shanghai will attract not only Chinese fans but also tourists from other Asian countries, which will contribute to the further development of inbound tourism," said Lin Huanjie, director of the China Institute of Theme Park Studies.