Մոլդովան չի մասնակցի «Եվրատեսիլին»
Մոլդովան չի մասնակցի մայիսին շվեյցարական Բազելում կայանալիք «Եվրատեսիլ-2025» երգի եվրոպական մրցույթին: Այս մասին հունվարի 22-ին Քիշնևում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել են TeleRadio-Moldova (TRM) հեռուստառադիոընկերության ներկայացուցիչները։
«Որոշումը հեշտ չէր, բայց ներկա պայմաններում անհրաժեշտ էր։ Այս տարվա ազգային ընտրությունը բացահայտեց որոշակի խնդիրներ, ներառյալ հանրային հետաքրքրության նվազումը և արվեստի համարների ընդհանուր որակը: Դա բացասական ընկալման է հանգեցրել ինչպես մասնագետների, այնպես էլ հասարակության շրջանում, ինչն ընդգծել է ընտրության գործընթացի արմատական բարեփոխման անհրաժեշտությունը», - ասել է Moldova 1 հեռուստաալիքի տնօրեն Կոռնելիու Դուրնեսկուն։

Moldova will not participate in "Eurovision."
Moldova will not participate in the Eurovision Song Contest 2025 in Basel, Switzerland. Representatives of the TeleRadio-Moldova (TRM) television and radio company announced this at a press conference in Chisinau on January 22.
"The decision was not easy, but it was necessary under the current conditions. This year's national election revealed certain problems, including the decline of public interest and the general quality of art numbers. This led to a negative perception among professionals and the public, highlighting the need for a radical reform of the election process," said Moldova 1 TV channel director Corneliu Durnescu.