Իլոն Մասկին դատի են տվել
ԱՄՆ-ի Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովը (SEC) հայց է ներկայացրել Իլոն Մասկի դեմ՝ պնդելով, որ նա չի բացահայտել Twitter-ի բաժնետոմսերի գնումը։ Իսկ դա թույլ է տվել նրան «արհեստականորեն ցածր գներով» ձեռք բերել բաժնետոմսեր. հայտնում է BBC-ն։
Մասկի փաստաբանները հայցն անվանել են նրա դեմ խարդախություն։ Մինչդեռ, SEC-ը նշում է, որ Մասկի գործողությունները խախտել են ֆինանսական շուկաների բարոյական նորմերը:
SEC-ի պնդմամբ՝ Մասկը խախտել է կանոնները, քանի որ չի հայտարարել, որ իր բաժնետոմսերի մասնաբաժինն անցել է 5%-ը։ Այդ մասին նա պետք է հայտարարեր 10 օրվա ընթացքում, սակայն Մասկն արել է գործարքից 21 օր անց։ Արդյունքում նա խնայել է 150 միլիոն դոլար:

Elon Musk is being sued
The US Securities and Exchange Commission (SEC) has filed a lawsuit against Elon Musk, alleging that he failed to disclose his purchase of Twitter shares, which allowed him to buy shares at "artificially low prices." BBC reports.
Musk's lawyers called the lawsuit a fraud against him. Meanwhile, the SEC notes that Musk's actions violated the ethical norms of financial markets.
According to the SEC, Musk violated the rules because he did not declare that his shareholding exceeded 5%. He should have announced that within 10 days, but Musk did it 21 days after the deal. As a result, he saved $150 million.