Starbucks-ի՝ ԱՄՆ-ի ավելի քան 300 խանութի աշխատակիցները սկսել են գործադուլ։ Աշխատողների միության տվյալներով՝ ավելի քան 5000 աշխատակից կհեռանա աշխատանքից մինչև Սուրբ ծննդի նախօրեի վերջին աշխատանքային օրվա ավարտը:
Starbucks-ը, որը կառավարում է ավելի քան 10․000 խանութ ողջ ԱՄՆ-ում, հաղորդել է, որ դրանց 98%-ը բաց է, բայց երեքշաբթի օրը շուրջ 170 խանութ փակվել է: Արհմիությունը նշել է, որ ավելի քան 290 խանութ ամբողջովին են փակվել, իսկ ավելի քան 300-ը սկսել են գործադուլ՝ ընդգրկելով 45 նահանգ:
Սուրբ ծննդի նախօրեին մեկնարկող գործադուլը Starbucks Workers United-ի պատմության մեջ ամենամեծն է: «Այս գործադուլները մեր ուժի առաջին ցուցադրությունն են, և մենք նոր ենք սկսում», -ասվում է Օրեգոնի բարիստաների միության հայտարարությունում:
Գործադուլի պատճառներն աշխատավարձի, անձնակազմի պակասի և աշխատանքային գրաֆիկների հետ կապված խնդիրներն են:

Starbucks employees went on strike on Christmas Eve
Starbucks employees in more than 300 stores in the United States have started a strike. According to the workers' union, more than 5,000 workers will leave their jobs by the end of the last working day before Christmas.
Starbucks, which operates over 10,000 stores across the U.S., said 98% of them were open on Tuesday, but about 170 stores were closed. The union said more than 290 stores were closed, and more than 300 went on strike, covering 45 states.
The Christmas Eve strike is the largest in Starbucks Workers United's history. "These strikes are our first show of strength, and we're just getting started," the Oregon Baristas Union said in a statement.