TikTok-ի հիմնադիրները նախազգուշացրել են հետևորդներին
TikTok-ի ամերիկացի բլոգերները կոչ են անում իրենց հետևորդներին բաժանորդագրվել մրցակից հարթակներում, ինչպիսիք են Meta-ին պատկանող Instagram-ը և Alphabet-ի YouTube-ը․ գրում է Reuters-ը։ Դաշնային վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել, որ TikTok-ը կարող է արգելափակվել, եթե չհրաժարվի իր տվյալների հավաքման պրակտիկաներից։
TikTok-ը, որն արդեն 170 միլիոն օգտատեր ունի ԱՄՆ-ում, հատկապես գրավում է երիտասարդներին իր կարճ և «համարձակ» տեսանյութերով։ Այն դարձել է կարևոր մրցակից գովազդատուների համար և առաջադրել TikTok Shop առևտրային հարթակը՝ փոքր բիզնեսների շուկա ներխուժելու համար։
ԱՄՆ կոնգրեսը մտավախություն ունի, որ TikTok-ի չինական սեփականատերը՝ ByteDance-ը, կարող է հավաքել ամերիկացի օգտատերերի անձնական տվյալները։ Դրա պատճառով ընդունվել է օրենսդրություն, որը պահանջում է TikTok-ի դուրսբերումն ԱՄՆ-ից կամ արգելքը։ Ուրբաթ օրը դաշնային վերաքննիչ դատարանը ուժի մեջ թողեց որոշումը։

Американские блоггеры TikTok призывают своих подписчиков подписаться на конкурирующих платформах, таких как Instagram, принадлежащий Meta, и YouTube Alphabet. пишет Reuters. Федеральный апелляционный суд постановил, что TikTok может быть запрещен, если он не откажется от практики сбора данных.
TikTok, у которого уже 170 миллионов пользователей в США, особенно привлекателен для молодежи своими короткими и «смелыми» видеороликами. Он стал важным конкурентом для рекламодателей и анонсировал коммерческую платформу TikTok Shop выйдя на рынок малого бизнеса.
Конгресс США обеспокоен тем, что китайский владелец TikTok, ByteDance, может собирать персональные данные американских пользователей. Из-за этого был принят закон, требующий удалить TikTok для пользователей из США или запретить его. В пятницу федеральный апелляционный суд оставил это решение в силе.