Ալեքսիս Օհանյանը ցուցադրել է Տիգրան Մեծի շրջանի հազվագյուտ մետաղադրամ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյան իր «X»-ի էջում տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ ցուցադրել է Տիգրան Մեծի պատկերով հազվագյուտ հայկական մետաղադրամ։
«Այս մետաղադրամը պատրաստվել է Ք.ա. մոտ 95 թվականին և գտնվում է իմ գրասեղանին 2024 թվականից։
Եթե դուք հայ եք (կամ պարզապես պատմության սիրահար), ապա տեղյակ եք Տիգրան Մեծի մասին և այն մասին, թե ինչպես նրա օրոք ընդարձակվել՝ դառնալով Հռոմի Հանրապետության արևելքում ամենահզոր պետությունը։
Սուպեր հազվագյուտ մետաղադրամների այս շարքում պատկերված է Հալլեյ գիսաստղը, որը հայտնվել է Տիգրանի օրոք և համարվում էր հաջողության խորհրդանիշ:
Չնայած ես բնույթով մետաղադրամ հավաքող չեմ, բայց ես պետք է վերցնեի այս մեկը և ցույց տայի բոլորին»,- գրել է Օհանյանը։

Alexis Ohanyan showed a rare coin of the Tigran Mets region (VIDEO)
Reddit co-founder Alexis Ohanian published a video on his "X" page, showing a rare Armenian coin with the image of Tigran the Great.
"This coin was made in BC. Circa 95 and has been on my desk since 2024.
If you're Armenian (or just a history buff), you know about Tigran the Great and how it expanded under him to become the most potent state east of the Roman Republic.
This series of super rare coins features Halley's Comet, which appeared during the reign of Tigranes and was considered a symbol of good luck.
Although I am not a coin collector by nature, I had to take this one and show it to everyone," Ohanyan wrote.