Օպտիկական նոր հնարավորություններ՝ կաթնագեղձի քաղցկեղի ախտորոշման մեջ
Սարատովի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են նոր օպտիկական հատկություններ, որոնք վերաբերում են կաթնագեղձի ուռուցքներին: Նոր ուսումնասիրությունը բացահայտում է, որ քաղցկեղային բջիջները շուրջ երկու անգամ ավելի արդյունավետ են ներթափանցում լույսը, քան առողջ բջիջները, ինչը բացում է նոր հնարավորություններ կաթնագեղձի քաղցկեղի ախտորոշման և բուժման համար՝ օգտագործելով օպտիկական մեթոդներ:
Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ուռուցքային հյուսվածքներում լույսի անցման խորությունը մեծանում է, քանի որ դրա տարածումը շատ ավելի քիչ է, քան առողջ հյուսվածքներում: Սա ենթադրում է, որ լազերային թերապիայի արդյունավետությունը կարող է ավելանալ, քանի որ լազերային ճառագայթները կարող են հասնել խոր հյուսվածքներին՝ առանց վնասելու առողջ բջիջները: Այս նոր հայտնագործությունը մեծ նշանակություն ունի ոչ միայն ախտորոշման, այլև բուժման տեսանկյունից:
Ըստ գիտնականների՝ լազերային թերապիան, որը հիմնված է լույսի ուժի կիրառման վրա, այժմ կարող է ավելի արդյունավետ օգտագործվել ուռուցքներում՝ նվազեցնելով տրոհման ռիսկերը: Այն կարող է նշանակալիորեն փոփոխել քաղցկեղի ախտորոշման և բուժման մոտեցումներն ու հնարավորություն տալ ավելի ճշգրիտ և արդյունավետ բուժում իրականացնել։

Saratov University scientists have discovered new optical properties related to mammary tumors. A new study reveals that cancer cells absorb light about twice as efficiently as healthy cells, opening new possibilities for diagnosing and treating breast cancer using optical methods.
The study shows that the depth of light passage in tumor tissues increases because its propagation is much less than in healthy tissues. This suggests that the effectiveness of laser therapy may be increased because laser beams can reach deep tissues without damaging healthy cells. This discovery is of great importance not only from the point of view of diagnosis but also from the point of view of treatment.
According to scientists, laser therapy, based on light power, can now be used more effectively in tumors, reducing the risks of splitting. It can significantly change cancer diagnosis and treatment approaches, enabling more accurate and effective treatment.