Հազարավոր իռլանդացիներ մասնակցել են Հելոուինի կեղծ փառատոնին
Հազարավոր մարդիկ են հավաքվել Դուբլինի փողոցներում՝ անհամբեր սպասելով Հելոուինի շքերթին, սակայն քաղաքի կենտրոնում շքերթն այդպես էլ չի կայացել:
Դուբլինի փողոցներ դուրս եկած հատուկ պատրաստված իռլանդացիները խաբվել են Պակիստանում տեղակայված կեղծ կայքից, որը հայտարարել էր փառատոնի մասին։ Լուրը արագորեն տարածվել է համացանցում:
My Spirit Halloween կայքը կեղծ տեղեկություններ է տեղադրել այն մասին, որ Macnas Halloween Parade-ը տեղի կունենա երեկոյան՝ 19։00-21։00-ը, և դրա նկատմամբ հետաքրքրություն է ցուցաբերվել Google-ի նորությունների վարկանիշում:
Հազարավոր մարդիկ շարվել են Պարնել փողոցից դեպի Քրայսթչերչի տաճար տանող երթուղու երկայնքով և որոշ ժամանակ անց հասկացել, որ լուրը կեղծ էր։
«Խնդրում եմ՝ ընդունեք ի գիտություն, որ, ի հեճուկս համացանցում տարածվող տեղեկատվության, Հելոուինի պատվին շքերթ չի նախատեսվում Դուբլինի կենտրոնում»,- նման հաղորդագրություն է տարածել իռլանդական ոստիկանությունը՝ փորձելով ցրել հավաքվածներին:
«Առեղծվածային շքերթի» մասնակիցները հեգնանքով են ընդունել այդ չարաճճի լուրը և համակարծիք են եղել, որ «Դուբլինի քաղաքային խորհուրդը պետք է այն կազմակերպի հաջորդ տարի»:

Тысячи ирландцев приняли участие в фейковом фестивале Хэллоуина
Тысячи людей выстроились вдоль улиц Дублина в ожидании парада в честь Хэллоуина, но в центре города парад так и не состоялся.
Ирландцы, вышедшие на улицы Дублина, были обмануты фиктивным веб-сайтом в Пакистане, рекламировавшим фестиваль. Новость быстро распространилась в Интернете.
Веб-сайт My Spirit Halloween разместил ложную информацию о том, что парад в честь Хэллоуина в Макнасе пройдет с 19:00 до 21:00, и это вызвало интерес в рейтинге новостей Google.
Тысячи людей выстроились вдоль дороги от Парнелл-стрит до Крайстчерчского собора только для того, чтобы через некоторое время понять, что новость была фейком.
"Обратите внимание, что, вопреки информации, циркулирующей в Интернете, в центре Дублина не планируется проведение Хэллоуинского парада", - заявила ирландская полиция, пытаясь разогнать толпу.
Участники «Таинственного парада» восприняли фейковую новость с иронией и согласились, что «Городской совет Дублина должен организовать его в следующем году».