Դեպարդյեին 21 կին մեղադրում է սեռական ոտնձգության մեջ
Փարիզում այսօր կմեկնարկի դերասան Ժերար Դեպարդյեի դեմ առաջին դատական գործընթացը. նրան մեղադրում են սեռական ոտնձգությունների մեջ։
Հայտնի դերասան Ժերար Դեպարդիեին մեղադրում են 2021 թվականին Les Volets Verts («Կանաչ փեղկեր») ֆիլմի նկարահանումների ժամանակ երկու կանանց նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների մեջ։
Դեկորատորն ու ռեժիսորի ասիստենտուհին Դեպարդիեին մեղադրել են 2024 թվականի փետրվարին սեռական ոտնձգությունների և սեքսիստական վիրավորանքների մեջ։ Դերասանի փաստաբան Ժերեմի Ասուսը հայտարարել է, որ Դեպարդիեն անձամբ է ներկայանալու այսօրվա նիստին:
«Վկաներն ու ապացույցները, որոնք նա կներկայացնի, ցույց կտան, որ նրա դեմ միայն կեղծ մեղադրանքներ են։ Հայցվորների հետապնդած նպատակը հենց նոր բացահայտվեց փոխհատուցման պահանջներում՝ հարստանալ 6-30 հզ. եվրոյի չափով», - հավելել է փաստաբանը։
Ականատեսների խոսքով՝ Դեպարդյեն նկարահանման հրապարակում համբուրել է կանանց և բռնել նրանց կրծքից, բայց միայն այն կանանց, որոնք իր ենթակայության տակ են եղել:
Ֆրանսիական որոշ հեռուստաալիքներ արդեն հրաժարվել են հեռարձակել Ժերար Դեպարդիեի մասնակցությամբ ֆիլմերը: Բացի այդ, Փարիզի Գրեվեն թանգարանում ապամոնտաժել են նրա մոմե արձանը, ինչպես նաև դերասանին զրկել են Պատվո լեգեոնի շքանշանից:
Կինոքննադատների կարծիքով՝ «Կանաչ փեղկեր» ֆիլմը վերջինը կլինի Դեպարդիեի երկար ֆիլմագրության մեջ։ Սեռական ոտնձգությունների մասին հոդվածով նրան սպառնում է մինչև 5 տարվա ազատազրկում։
Ընդհանուր առմամբ, Ժերար Դեպարդյեի դեմ հինգ դատական հայց է քննվում։ 21 կին հայտարարել է նրա կողմից ոտնձգությունների մասին։

Depardieu is accused of sexual harassment by 21 women
The first trial against actor Gerard Depardieu will start in Paris today. he is accused of sexual harassment.
The famous actor Gerard Depardieu is accused of sexually assaulting two women during the filming of the movie Les Volets Verts ("The Green Shutters") in 2021.
The decorator and assistant director accused Depardieu of sexual harassment and sexist insults in February 2024. The actor's lawyer, Jeremy Asus, announced that Depardieu will appear in person at today's hearing.
"The witnesses and evidence that he will present will show that there are only false accusations against him. The plaintiffs' goal has just been revealed in the compensation claims: to get rich by 6-30 thousand. In the amount of EUR", added the lawyer.
According to witnesses, Depardieu kissed women on set and grabbed their breasts, but only those women who were under his command.
Some French TV channels have already refused to broadcast films starring Gerard Depardieu. In addition, his wax statue was dismantled at the Greve Museum in Paris, and the actor was stripped of the Legion of Honor.
According to film critics, the film "Green Shutters" will be the last in Depardieu's long filmography. He faces up to 5 years in prison under the article on sexual harassment.