Մահացել է տիրամիսուի ստեղծողը
Իտալիայում 82 տարեկան հասակում երկարատև հիվանդությունից հետո մահացել է հրուշակագործ Ռոբերտո Լինգուանոտոն, որը հայտնի է որպես տիրամիսու քաղցրավենիքի դասական բաղադրատոմսի հեղինակ: Այդ մասին հայտնել է «Corriere della Sera» թերթը։
Ռոբերտո Լինգուանոտոն ստեղծել է դասական տիրամիսուի բաղադրատոմսը մասկարպոնե պանրով Տրևիզոյի «le Beccherie» ռեստորանում իր աշխատանքի ընթացքում: Դա տեղի է ունեցել 1960-ականներին։ Ինչպես պատմել է հրուշակագործը, աղանդերը ստացվել է սխալի շնորհիվ։ Վանիլային պաղպաղակ պատրաստելու ժամանակ նա պատահաբար ամանի մեջ ձու և շաքար է ավելացրել:  Այսպիսով, նա փոխարինել է դեղնուցներից, շաքարից և գինուց պատրաստված զաբալոնե աղանդերը, ինչպես դա անում էին ռեստորանում մինչ այդ։

The creator of tiramisu has died
In Italy, confectioner Roberto Linguanot, the author of the classic recipe for tiramisu sweets, died at 82 after a long illness, as reported by the "Corriere della Sera" newspaper.
Roberto Linguanotto created the classic tiramisu recipe with mascarpone cheese while working at "le Beccherie" restaurant in Treviso in the 1960s. As the confectioner said, the dessert was obtained due to a mistake. While making vanilla ice cream, he accidentally added eggs and sugar to a bowl.  So, he replaced the abalone desserts made of egg yolks, sugar, and wine, as they had done in the restaurant before.