Դերասան Ալեք Բոլդուինն ազատվել է սպանության մեղադրանքից
Նյու Մեքսիկոյի դատարանն ազատել է դերասանԱլեք Բոլդուինին չկանխամտածված սպանության մեղադրանքներից՝ 2021 թվականի աշնանը Rust ֆիլմի նկարահանման հրապարակում կինեմատոգրաֆիստ Գալինա Հաթչինսի մահվան համար։
Փաստաբանները հայտարարեցին, որ մեղադրող կողմը թաքցրել է գործի կարևոր ապացույցները:
42-ամյա ուկրաինացի Գալինա Հաթչինսը սպանվել է տեսարաններից մեկի փորձի ժամանակ ատրճանակից կրակոցից, որը Բոլդուինը օգտագործել է ֆիլմում. պարզվել է, որ այն լիցքավորված է կենդանի փամփուշտներով, այլ ոչ թե դատարկ: Նախկինում պարզվել էր, որ ֆիլմի պիրոտեխնիկ Հաննա Գուտիերես-Ռեյդը պատահաբար խառնել է հենակետային փամփուշտները մարտական ​​փամփուշտների հետ, որոնք նա բերել է տնից։
Նա մեղավոր է ճանաչվել այս տարվա սկզբին չկանխամտածված սպանության մեջ և դատապարտվել 18 ամսվա ազատազրկման: Մեղադրող կողմը պնդում էր, որ Բոլդուինը նկարահանման հրապարակում կոպտորեն անտեսել է անվտանգության նախազգուշական միջոցները: Նրան սպառնում էր նաև մինչև 18 ամսվա ազատազրկում։ Նա հերքել է մեղքը։
Բոլդուինի դատավարությունը երդվյալ ատենակալների կողմից սկսվել է հուլիսի 10-ին ԱՄՆ Նյու Մեքսիկո նահանգի մայրաքաղաք Սանտա Ֆեում և տևել ընդամենը երեք օր։ Փաստաբանները գործը կարճելու միջնորդություն ներկայացրին ուրբաթ առավոտյան՝ պնդելով, որ դատախազները չեն կարողացել պաշտպանական թիմին փոխանցել հիմնական ապացույցները՝ գործին ներգրավված զինամթերքի խմբաքանակը: Դրանով նրանք կասկածի տակ դրեցին հետաքննության ընթացքը և մատնանշեցին դեպքի վայրում աշխատող քննիչների թույլ տված սխալները։

Актера Алека Болдуина оправдали по обвинению в убийстве
Суд Нью-Мексико оправдал актера Алека Болдуина по обвинению в непредумышленном убийстве, произошедшем осенью 2021 года на съемках фильма «Ржавчина».
Адвокаты заявили, что обвинение скрыло важные доказательства по делу.
Галина Хатчинс, 42-летняя украинка, была убита во время репетиции сцены выстрелом из пистолета, который Болдуин использовал в фильме. Было обнаружено, что он был заряжен боевыми патронами, а не холостыми. Ранее выяснилось, что пиротехник фильма Ханна Гутьеррес-Рейд случайно смешала реквизитные пули с боевыми патронами, которые она принесла из дома.
Ранее в этом году его признали виновным в непредумышленном убийстве и был приговорен к 18 месяцам тюремного заключения. Обвинение утверждало, что Болдуин грубо игнорировал меры предосторожности на съемочной площадке. Ему также грозило тюремное заключение на срок до 18 месяцев. Он отрицал вину.
Суд присяжных по делу Болдуина начался 10 июля в Санта-Фе, штат Нью-Мексико, США, и продлился всего три дня. Адвокаты подали ходатайство о прекращении дела в пятницу утром, утверждая, что прокуроры не смогли передать команде защиты ключевое доказательство - партию боеприпасов, фигурировавших в деле. При этом они поставили под сомнение ход расследования и указали на ошибки, допущенные следователями, работавшими на месте происшествия.