Չինական խոհանոցի «թագավորն ու թագուհին» (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Ցանկացած երկրի մշակույթի բաղկացուցիչն է ազգային խոհանոցը։ Հատկապես, որ զբոսաշրջիկների ուշադրության կենտրոնում է ոչ միայն այս կամ այն երկրի տեսարժան վայրերը, այլև խոհանոցը։
Իսկ ինչ կարել է ուտել Չինաստանում. եթե ծովամթերքների, կծվի և սուր զգացողությունների սիրահար եք, ապա չինական յուրահատուկ խոհանոցը հենց ձեզ համար է։ Չինական խոհանոցը հարուստ ճաշացանկ ունի՝ մեկը մեկից տարբերվող ու յուրահատուկ։
Radar Armenia-ն ներկայացնում է չինական խոհանոցի զարդը համարվող ամենահայտնի երկու ուտեստները։
Չինացիները ամենայն հպարտությամբ են խոսում պեկինյան բադի մասին։ Այս ուտեստը հայտնի է ոչ միայն Չինաստանում, այլև աշխարհի բազմաթիվ երկրներում։
Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան հրավերով Չինաստան այցելած լրագրողների և բլոգերների համար հատուկ կազմակերպվել էր պեկինյան բադի հյուրասիրություն։ Չին խոհարարը ներկայացնում էր, որ պեկինյան բադը մեծ տարածում է գտել դեռևս Յուն կայսրի օրոք։ Չինական ռեստորաններում պեկինյան բադերը ունեն նույն քաշը։ Բադերն այնպես են բազմացնում, որպեսզի սահմանված չափից շատ քաշ չհավաքեն։ Պեկինյան բադը պատրաստելու համար նախ մարինադ են պատրաստում, ապա բադն ամբողջությամբ մարինապատում են, այնուհետև՝ եփում։ Չինական բադը մատուցում են բարակ կտորներով և հատուկ սոուսով։ Իսկ խաշած բադի արգանակով էլ ապուր են պատրաստում, որի համը հիշեցնում է հայկական խաշը։
Չինական խոհանոցի հայտնի ուտեստներից է նաև չինական ինքնաեռը։ Այս ուտեստը պատրաստվում է սեղանին դրված ինքնաեռներում։ Համտեսողներն այն պատրաստում են իրենք իրենց համար։ Յուրաքանչուր մարդու համար սեղանին դրվում է ինքնաեռ։ Բարակ կտրատած մսի կտորները, որոնք պետք է լինեն տավարի, խոզի, գառի և այլն, հատուկ գործիքի օգնությամբ դրվում է տարատեսակ համեմունքներ պարունակող եռացող ջրի մեջ։ Միսը եռացող ջրում թողնում են այնքան ժամանակ, մինչև փոխվի գույնը, այնուհետև չինական փայտիկի օգնությամբ մսի կտորը թաթախում են գետնանուշով և չինական համեմունքներով պատրաստված սոուսի մեջ և վայելում։
Ստորև ներկայացնում ենք չինական խոհանոցից կադրեր, որոնք ֆիքսել է Radar Armenia-ի թղթակիցը՝ Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան հրավերով Չինաստան այցելության ժամանակ։

«Король и королева» китайской кухни (ФОТО)
Национальная кухня – часть культуры любой страны. Тем более, что в центре внимания туристов находятся не только достопримечательности той или иной страны, но и кухня.
А что можно есть в Китае? Если вы любитель морепродуктов, острых специй и ощущений, то уникальная китайская кухня именно для вас. Китайская кухня имеет богатое меню, каждое из которых отличается своей уникальностью.
Radar Armenia представляет два самых известных блюда, которые считаются жемчужиной китайской кухни.
Китайцы с гордостью говорят об утке по-пекински. Это блюдо известно не только в Китае, но и во многих странах мира.
По приглашению посольства Китая в Армении для журналистов и блогеров, посетивших Китай, было специально организовано угощение утки по-пекински. Шеф-повар Чин сообщил, что утка по-пекински стала популярной еще во времена правления императора Юня. В китайских ресторанах утки по-пекински имеют определенный вес. Уток разводят таким образом, чтобы они не набирали слишком большой вес. Для приготовления утки по-пекински сначала готовят маринад, затем маринуют всю утку, а затем уже ее готовят. Китайскую утку подают тонкими ломтиками и специальным соусом. А суп готовят на отварном утином бульоне, вкус которого напоминает армянский хаш.
Одним из знаменитых блюд китайской кухни является также китайское самоварение- хого. Это блюдо готовится в скороварке, поставленной на стол. Дегустаторы готовят его сами. Для каждого человека на стол ставят личную скороварку. Тонко нарезанные куски мяса, которыми могут быть говядина, свинина, баранина и т. д., с помощью специального инструмента помещают в кипящую воду, содержащую различные специи. Мясо оставляют в кипящей воде до тех пор, пока оно не поменяет цвет, затем с помощью китайских палочек кусок мяса обмакивают в соус, приготовленный из арахиса и китайских специй, и наслаждаются.
Ниже представляем кадры китайской кухни, снятые корреспондентом Radar Armenia во время визита в Китай по приглашению посольства Китая в Армении.