Չինական մեծ պատի հմայքը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան հրավերով մի խումբ լրագրողներ ու բլոգերներ այցելել են Չինաստան։ Այցի շրջանակներում ծրագրի մասնակիցները, մեկ շաբաթ գտվելով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում, այցելում են երկրի տեսարժան վայրեր, ծանոթանում երկրի մշակույթին ու ավանդույթներին։ Այցը նպատակ ունի խթանել հայ-չինական կապերը՝ ամրապնդելով և ակտիվացնելով երկու երկրների զբոսաշրջությունն ու բարեկամությունը։
Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և բլոգերների առաջին այցը եղել է Չինաստանի խորհրդանիշը համարվող չինական Մեծ պատ։
Ինչպես տեղացիներն են ասում, ով այցելել է Չինաստան, բայց չի տեսել չինական Մեծ պատը, չի եղել Չինաստանում։
Չինական պատը կամ պարիսպը Չինաստանի և աշխարհի ամենահայտնի վայրերից է, որի երկարությունը շուրջ 21 կմ է։ Պարիսպը բազմաթիվ ճյուղավորումներ ունի, որտեղից էլ գեղեցիկ տեսարաններ են բացվում։ Զբոսաշրջիկները հերթ են կանգնում չինական պատին մոտենալու, լուսանկարվելու համար։ Ամեն տարի միլիոնավոր զբոսաշրջիկներ են այցելում այստեղ։ Չինական պարիսպն ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցանկում։

Очарование Великой Китайской стены (ФОТО)
Группа журналистов и блогеров посетила Китай по приглашению посольства Китая в Армении. В рамках визита участники программы, пребывая в Китайской Народной Республике в течение недели, посещали достопримечательности страны, знакомились с культурой и традициями страны. Цель визита – продвижение армяно-китайских связей, укрепление и активизация туризма и дружбы между двумя странами.
Первым визитом представителей СМИ и блогеров стала Великая Китайская стена, которая считается символом Китая.
Как говорят местные жители, кто был в Китае, но не видел Великой Китайской стены, тот не был в Китае.
Великая Китайская стена – одно из самых известных мест Китая и мира, длина которого составляет около 21 км. Стена имеет множество ветвей, откуда открываются красивые виды. Туристы стоят в очереди, чтобы подойти к Китайской стене и сфотографироваться. Ежегодно сюда приезжают миллионы туристов. Великая Китайская стена включена в список культурного наследия ЮНЕСКО.