Հրաժարվել են բացել Վենետիկի բիենալեի Իսրայելի հարթակը, մինչև զինադադար չհաստատվի
Այս տարվա Վենետիկի բիենալեում Իսրայելը ներկայացնող նկարիչն ու համադրողները երեքշաբթի օրը հայտարարել են, որ ցուցահանդեսը չեն բացի իսրայելական տաղավարում, քանի դեռ Գազայում հրադադարի և պատանդների ազատման համաձայնություն չի ձեռք բերվել: Նրանց որոշումը փակցվել է Իսրայելի ազգային տաղավարի ցուցափեղկի ցուցանակի վրա մամուլի ցուցադրությունների առաջին օրը՝ շաբաթ օրը բիենալեի ժամանակակից արվեստի ցուցահանդեսի բացումից ընդամենը մի քանի օր առաջ:
Իսրայելը մտնում է Վենետիկի 60-րդ բիենալեի 88 ազգային մասնակիցների մեջ, որն անցկացվում է ապրիլի 20-ից նոյեմբերի 24-ը: Իսրայելի ազգային տաղավարում նկարչուհի Ռութ Փաթիրի ցուցահանդեսը ստացել է «Հայրենիք» անվանումը:

The artists and curators representing Israel at this year's Venice Biennale announced on Tuesday that they will open an exhibition in the Israeli pavilion once a ceasefire and hostage-free agreement are reached in Gaza. Their decision was posted on a sign in Israel's national pavilion on the first day of press screenings, just days before the biennale's contemporary art exhibition opens on Saturday.
Israel is among the 88 national participants in the 60th Venice Biennale, from April 20 to November 24. Artist Ruth Patir's Israel National Pavilion exhibition was named "Homeland."