Գերմանիայում մասնակի լեգալիզացրել են կանեփը
Գերմանիայում ապրիլի 1-ին ուժի մեջ է մտել օրենք, որը մասամբ օրինականացնում է կանեփի օգտագործումը։ Կանեփը հանվելու է Գերմանիայի թմրամիջոցների մասին օրենքում արգելված նյութերի ցանկից և մեծահասակներին թույլատրվելու է որոշակի քանակությամբ պահել և աճեցնել իրենց համար: Չափահասներին կթույլատրվի իրենց հետ ունենալ 25 գրամ կանաբիս, մարիխուանա կամ հաշիշ՝ իր մաքուր տեսքով, կամ էլ մինչև 50 գրամ՝ տանը։
Կթույլատրվի անձնական նպատակներով աճեցնել կանեփի՝ մինչև երեք թուփ մասնավոր բանջարանոցում։ Ճիշտ է, դրա համար նախ պետք է միավորվել այլ այգեպանների հետ «Կանեփի սիրահարների ակումբում» և ստանալ տեղական իշխանությունների թույլտվությունը՝ և կանեփ աճեցնելու և թմրանյութը պահելու համար։ Ակումբները կազմակերպվելու են գործընկերության կամ կոոպերատիվի սկզբունքով, որոնք ուղղված չեն շահույթ ստանալուն: Այսինքն, նման միության անդամները փաստացի կանեփ կամ հաշիշ կգնեն իրենցից՝ ամսական առավելագույնը 50 գրամ ակումբի անդամի համար։
Այն կարելի է ծխել հասարակական վայրերում, սակայն արգելվում է դրա օգտագործումը դպրոցների, մանկապարտեզների, խաղահրապարակների, երիտասարդական և մարզական հաստատությունների մուտքից 200 մետր շառավղով: Արգելվում է մարիխուանա օգտագործել տրանսպորտային միջոց վարելիս:

В Германии частично легализовали марихуану
В Германии 1 апреля вступил в силу закон, частично легализующий употребление  марихуаны.  Марихуана будет исключена из списка запрещенных веществ в законе Германии о наркотиках, а взрослым будет разрешено хранить и выращивать определенные количества марихуаны для себя. Взрослым будет разрешено иметь при себе 25 граммов каннабиса, марихуаны или гашиша в чистом виде или до 50 граммов дома.
Разрешат выращивать коноплю в личных целях до трех кустов на личном огороде. Правда, для этого необходимо сначала объединиться с другими садоводами в «Клуб любителей конопли» и получить разрешение местных властей как на выращивание конопли, так и на хранение препарата. Клубы будут организованы на партнерской или кооперативной основе, а не с целью получения прибыли. Другими словами, члены такого союза фактически будут покупать у них коноплю или гашиш, максимум 50 грамм на одного члена клуба в месяц.
Его можно курить в общественных местах, но его употребление запрещено в радиусе 200 метров от входа в школы, детские сады, детские площадки, молодежные и спортивные сооружения. Запрещено употреблять марихуану за рулем.