Հայտնի է 2022թ. տարվա բառը
Անգլերեն բացատրական բառարանի աշխարհահռչակ հրատարակիչ «Հարփեր Քոլինզ» ընկերությունը «permacrisis»-ը («մշտական ճգնաժամ») անվանել է 2022 թվականի բառ: Այս մասին երեքշաբթի հաղորդվում է հրատարակչի պաշտոնական կայքում։
Բառարանը կազմողները այս բառը բնութագրում են որպես «անկայունության և անկայուն իրավիճակի երկար ժամանակաշրջան»։ Նրանք բացատրել են իրենց ընտրությունը՝ ասելով, որ այս բառը «հակիրճ և ճշգրիտ ամփոփում է, թե որքան սարսափելի էր 2022 թվականը շատ մարդկանց համար:
Բացի այդ, «Հարփեր Քոլինզը» ընտրել է ևս 9 բառ, որոնք առավել ճշգրիտ են բնութագրում ընթացիկ տարին՝ հաշվի առնելով ինչպես ներքին, այնպես էլ միջազգային իրադարձությունները։ Այսպիսով, «Կիև» բառը վերաբերում է Ուկրաինայի հակամարտության, իսկ Դաունինգ Սթրիթում (Բրիտանիայի վարչապետի նստավայր) հետ ծագած սկանդալին, որը հանգեցրեց Բորիս Ջոնսոնի կառավարության հրաժարականին, «partygate» հասկացությանը։

The word of the year 2022 is known
On Tuesday, on his official website, Harper Collins, the world-famous publisher of the English explanatory dictionary, named "permacrisis" as the word of 2022.
The dictionary compilers describe this as "a long period of instability and unstable situation." They explained their choice, saying it “briefly and accurately sums up how awful 2022 was for many people."
In addition, "Harper Collins" selected nine more words that most accurately describe the current year, considering both domestic and international events. Thus, the word "Kyiv" refers to the conflict in Ukraine, and the scandal that arose in Downing Street (the residence of the British Prime Minister), which led to the resignation of Boris Johnson's government, the concept of "partygate."