Mercedes-Benz-ը արգելակների հետ կապված խնդիրների պատճառով հետ է կանչել միլիոն ավտոմեքենա
Գերմանական Mercedes-Benz ավտոարտադրող ընկերությունը հետ է կանչել մոտ մեկ միլիոն ավտոմեքենա արգելակների հնարավոր խնդիրների պատճառով, շաբաթ օրը՝ հունիսի 4-ին տեղեկացրել է dpa տեղեկատվական գործակալությունը՝ հղում կատարելով Գերմանիայի դաշնային ավտոտրանսպորտային գերատեսչությանը (KBA)։
KBA-ի տվյալներով՝ հետ են կանչվել ML, GL և R դասի մեքենաները, որոնք արտադրվել են 2004-2015թթ.։ «Արգելակների ուժեղացուցչի կոռոզիան վատագույն դեպքում կարող է հանգեցնել կապի խախտման արգելակի ոտնակի և արգելակի համակարգի միջև։ Դրա հետեւանքով չի  գործի աշխատանքային արգելակը»,- նշվել է գերատեսչության հայտարարությունում։ Ամբողջ աշխարհում հետ կկանչվի 993 407 մեքենա, այդ թվում՝ մոտ 70 000 Գերմանիայում։
Mercedes-Benz-ը հաստատել է գերմանական ավտոտրանսպորտային գերատեսչության տեղեկատվությունը՝ հաղորդելով, որ ծայրահեղ դեպքերում մեքենայի արգելակումը աշխատանքային արգելակի օգնությամբ կարող է անհնար լինել։ «Դա բարձրացնում է դժբախտ պատահարների կամ վնասվածքների հավանականությունը»,- նշել է ավտոարտադրողը։
Ընկերությունը մտադիր է ստուգել նշված տրանսպորտային միջոցները, նրանց տերերին մեքենաների՝ արհեստանոցներում գտնվելու ժամանակ, անհրաժեշտության դեպքում, կառաջարկվեն անվճար այլընտրանքային միջոցներ, տեղեկացրել է «Немецкая волна»-ն։
«Մինչև ստուգման պահը մենք մեր հաճախորդներին խնդրում ենք չօգտվել ավտոմեքենաներից»,- տեղեկացրել է Mercedes-Benz-ը։

Mercedes-Benz отзывает миллион автомобилей по всему миру из-за проблем с тормозами
Немецкий автопроизводитель Mercedes-Benz отзывает почти миллион автомобилей по всему миру из-за возможных проблем с тормозами, сообщило в субботу, 5 июня, информагентство dpa со ссылкой на Федеральное автотранспортное ведомство Германии (KBA).
По данным KBA, под отзыв попадают автомобили ML, GL и R-класса, выпущенные в период с 2004 по 2015 год. «Коррозия на усилителе тормозов в худшем случае может привести к нарушению связи между педалью тормоза и тормозной системой. В результате отказывает рабочий тормоз», - говорится в заявлении ведомства. По всему миру, как сообщается, будут отозваны 993 407 автомобилей, в том числе около 70 000 в Германии.
Mercedes-Benz подтвердил информацию немецкого автотранспортного ведомства, сообщив, что в крайних случаях торможение автомобиля с помощью рабочего тормоза может оказаться невозможным. «Это повышает риск несчастных случаев или травм», - отметил автопроизводитель.
Компания намерена проверить указанные транспортные средства, их владельцам на время пребывания автомобилей в мастерской при необходимости будут предложены бесплатные альтернативные средства передвижения, передает «Немецкая волна». https://www.dw.com/
«До момента проверки мы просим наших клиентов не пользоваться автомобилями», - сообщил Mercedes-Benz