Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահության հանձնաժողովը Սիսիանի նախկին քաղաքապետ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արթուր Սարգսյանի միջնորդությամբ կարգապահական վարույթ է հարուցել քրեական գործերով վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի նկատմամբ։ Այս մասին հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորի փաստաբան Էմին Խաչատրյանը։
Նա հավելեց, որ այս պահին օրենքով սահմանված կարգով լրացուցիչ տեղեկատվություն տրամադրելու իրավունք չունի։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Սարգսյանը կալանավորվել է քրեական գործերով վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի որոշմամբ։ Դատավորը չծանուցեց պաշտպանական կողմին և առանց ամբաստանյալների փաստաբաններին լսելու որոշեց կալանավորումը։
Սարգսյանը ազատ արձակվեց, երբ Սահմանադրական դատարանը որոշեց, որ պատգամավորի կարգավիճակ չունեցող անձը չի կարող կալանքի տակ մնալ այս կարգավիճակը ձեռք բերելու պահից։
Նոյեմբերին դատավոր Դանիելյանի որոշումից անմիջապես հետո Արթուր Սարգսյանի փաստաբանները քրեական գործ հարուցելու դիմում են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ ակնհայտ ապօրինի դատական ակտի փաստով քրեական գործ հարուցելու պահանջով, ուստի դիմել են. ՀՀ արդարադատության նախարարության ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահական կարգապահության վարչություն՝ կարգապահական վարույթ հարուցելու միջնորդությամբ։

В отношении судьи Армена Даниеляна возбуждено дисциплинарное производство
Комиссия по этике и дисциплине общего собрания судей возбудила дисциплинарное производство в отношении судьи Апелляционного суда по уголовным делам Армена Даниеляна при посредничестве бывшего мэра Сисиана и члена парламентской партии фракции «Айастан» Артура Саркисяна. Об этом сообщил юрист депутата от фракции "Айастан" , Эмин Хачатрян.
Он добавил, что на данный момент не имеет права предоставлять дополнительную информацию в соответствии с законом.
Напомним, что Артур Саркисян был арестован по решению судьи Апелляционного суда по уголовным делам Армена Даниеляна. Судья не уведомил защиту и принял решение об аресте, не выслушав адвокатов обвиняемых.
Саркисяна освободили, когда Конституционный суд зафиксировал, что лицо, не имеющее статуса депутата, не может содержаться под стражей с момента приобретения им данного статуса.
Адвокаты Артура Саргсяна в ноябре, сразу после решения судьи Даниеляна, подали заявление о возбуждении уголовного дела в Генеральную прокуратуру РА с требованием возбудить уголовное дело по факту явно незаконного судебного акта, поэтому они обратились в Управление по этике и дисциплинарной дисциплине Генеральной Ассамблеи Министерства юстиции РА с требованием возбудить дисциплинарное производство