Ուկրաինացի պատգամավորներին ու պաշտոնյաներին արգելվել է անձնական պատճառներով լքել երկիրը
Ուկրաինացի պաշտոնյաներին և պատգամավորներին արգելվում է անձնական նպատակներով մեկնել արտերկիր։ Ուկրաինայի ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի այս որոշման մասին իր տեսաուղերձում հայտարարել է նախագահ Զելենսկին։
«Եթե ուզում են հանգստանալ, ուրեմն պետական ծառայությունից դուրս կհանգստանան։ Պաշտոնյաներին այլևս չի հաջողվի մեկնել արտերկիր՝ հանգստի կամ այլ ոչ պետական նպատակով»,-ընդգծել է Զելենսկին։
Սահմանափակումը վերաբերում է կենտրոնական և տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև «իրավապահներին, պատգամավորներին, դատախազներին և բոլոր նրանց, ովքեր պետք է աշխատեն պետության մեջ և պետության համար», - հայտարարել է Զելենսկին։

Ukrainian deputies and officials were forbidden to leave the country for personal reasons
In his video message, president Zelensky announced the decision of the National Security and Defense Council of Ukraine that Ukrainian officials and deputies are prohibited from traveling abroad for personal purposes.
"If they want to rest, they will rest outside the state service. "Officials will no longer be able to travel abroad for recreation or other non-governmental purposes," Zelensky emphasized.
The restriction applies to representatives of central and local authorities, as well as "law enforcement officers, deputies, prosecutors, and all those who have to work in the state and for the state," Zelensky said.