ՌԴ-ում գործարկվել է Instagram-ի այլընտրանքային տարբերակը
Ռուսաստանում գործարկվել է «Ռոսսգրամ»-ի փորձնական տարբերակը՝ նախկինում արգելված Instagram սոցիալական ցանցի այլընտրանքային տարբերակը։ Այս մասին հաղորդում է «Ռոսսգրամ»-ի թելեգրամյան ալիքը։
Նոր հավելվածի դիզայնը գործնականում կրկնօրինակում է ամերիկյան Meta ընկերության սոցիալական ցանցի օրիգինալ դիզայնը։ Սակայն ռուսերեն տարբերակում, օրինակ, բացակայում է լուսանկարները խմբագրելու հնարավորությունը։ Սկզբի համար «Ռոսսգրամ»-ի հասանելիությունը բացվել է բլոգերների և ներդրողների համար, իսկ ավելի ուշ այն հասանելի կդառնա նաև ռուսաստանցի մյուս օգտատերերի համար: Նշվում է նաև, որ սոցցանցն աշխատում է նախկինում արգելափակված սոցիալական ցանցերից տվյալների փոխանցման գործառույթի վրա։
Հիշեցնենք, որ մարտի 21-ին Մոսկվայի Տվերսկոյ դատարանն արգելել է Facebook և Instagram սոցիալական ցանցերի գործունեությունը Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում՝ «ծայրահեղական գործունեություն իրականացնելու» պատճառով։

В России запустили альтернативную версию Instagram
В России запустили пробную версию «Россграмм», альтернативу ранее запрещенной социальной сети Instagram. Об этом сообщает телеграм-канал «Россграм».
Дизайн нового приложения практически имитирует оригинальный дизайн американской социальной сети Meta. Однако в русской версии, например, отсутствует возможность редактирования фотографий. Изначально Rossgram будет доступен блогерам и инвесторам, позже он будет доступен и другим российским пользователям. Также упоминается, что соцсеть работает над функцией передачи данных из ранее заблокированных соцсетей.
Напомним, 21 марта Тверской суд Москвы запретил деятельность социальных сетей Facebook и Instagram на территории Российской Федерации в связи с «осуществлением экстремистской деятельности».