Աշխարհն այսօր նշում է պոեզիայի միջազգային օրը
Այսօր պոեզիայի համաշխարհային օրն է, որը նշվում է ամեն տարի՝ մարտի 21-ին։ Այս տոնը հռչակվել Է 1999թ․ նոյեմբերի 15-ին՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից, Գլխավոր կոնֆերանսի 30-րդ նստաշրջանի բանաձևում։ Ինչպես նշվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի որոշման մեջ, տոնի ստեղծման նպատակն է «նոր լիցք և ճանաչում հաղորդել ազգային, տարածաշրջանային և միջազգային բանաստեղծական շարժումներին»։
Հայաստանում պոեզիայի համաշխարհային օրը սկսել է նշվել 2010թ․-ից, որին տարեցտարի միանում են նոր մշակութային օջախներ՝ իրականացնելով տարաբնույթ միջացառումներ։ Դպրոցներում, թանգարաններում, գրադարաններում, մշակույթի կենտրոններում և այլուր կազմակերպվում են հանդիպումներ պոետների հետ, գրքերի շնորհանդեսներ, ընթերցումներ, հանրային քննարկումներ և այլն:
Այս գեղեցիկ տոնի առիթով կարող եք ունկնդրել հայ ժամանակակից պոեզիայի նշանակալից դեմքերից մեկի՝ Հուսիկ Արայի «Եվ սերը ասաց» բանաստեղծությունը՝ դերասան Բաբկեն Չոբանյանի ընթերցմամբ:

Сегодня Всемирный день поэзии, который отмечается ежегодно 21 марта. Этот праздник был объявлен ЮНЕСКО 15 ноября 1999 г. в резолюции 30-й сессии Генеральной конференции. Как сказано в решении ЮНЕСКО, цель создания праздника — «дать новый импульс национальному, региональному и международному поэтическому движению».
В Армении Всемирный день поэзии отмечается с 2010 года , к которому ежегодно присоединяются новые культурные центры, проводящие различные мероприятия. В школах, музеях, библиотеках, домах культуры организуются встречи с поэтами, презентации книг, чтения, общественные обсуждения и т.п.;
В этот прекрасный праздник предлагаем вам послушать стихотворение «И сказала любовь» одного из значимых деятелей современной армянской поэзии Гусика Ара, в исполнении актера Бабкена Чобаняна.