Բացառիկ կոթող է հայտնաբերվել Լեռնահովիտ համայնքում
Լոռու մարզի Լեռնահովիտ համայնքում գազատար խողովակների փոխարինման աշխատանքների ընթացքում քրիստոնեական թեմայով բացառիկ քանդակազար կոթող է հայտնաբերվել։ Շինարարները տեղեկացրել են համայնքային ոստիկանին, վերջինս էլ՝ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին։
Պահպանության ծառայության մարզային աշխատակիցները գործուղվել են Լեռնահովիտ՝ ուսումնասիրելու և մանրամասներ ճշտելու։ Քրիստոնեական թեմայով պարկերագրությամբ կոթողը, ամենայն հավանականությամբ, վերաբերում է վաղ միջնադարին։ Աստվածաշնչյան տեսարանը առանձնակի գրավչություն է տալիս կոթողին և ընդգծում բացառիկությունը։
Գրեթե ամբողջական մեկ կոթողից զատ, հայտնաբերվել են նաև առանձին կտորներ։ Բնակիչների փոխանցմամբ՝ առաջին դեպքը չէ, նախկինում էլ խեցեղենի կտորներ են գտնվել գյուղի տարբեր հատվածներում։ Ավագ սերնդի ներկայացուցիչները պնդում են՝ տարածքում տաճար է եղել։

An exceptional monument has been discovered in the Lernahovit community
During the replacement of gas pipelines in the Lernahovit community of the Lori region, an exceptional sculptural monument with a Christian theme was discovered. The builders informed the community police, and the latter, in turn, told the “Service for the Preservation of Historical and Cultural Reserves-Museums and Historical Environment” SNCO.
Regional employees of the Preservation Service were sent to Lernahovit to study and clarify the details. The monument with a Christian theme, most likely, dates back to the early Middle Ages. The biblical scene gives the monument a special appeal and emphasizes its exclusivity.
In addition to one almost complete monument, separate pieces were also found. According to residents, this is not the first case; fragments of pottery have been found in different parts of the village before. Representatives of the older generation claim that there was a temple in the area.