Մինաս Ավետիսյանի թանգարանում բացվել են նոր տեղափոխված որմնանկարները
Հոկտեմբերի 18-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի մասնաճյուղ Մինաս Ավետիսյանի թանգարան տեղափոխված որմնանկարների հանդիսավոր ներկայացումը և թանգարանի վերաբացումը։ Միջոցառումն ուղեկցվեց նոր մշակված կրթական ծրագրերով, ինչպես նաև համերգով՝ Գյումրու սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ։
2023-2025 թթ․ ընթացքում Հայաստանի ազգային պատկերասրահը մասնաճյուղերի վերանորոգման և արդիականացման ծրագրի շրջանակներում պետական միջոցներով և մասնավոր անձանց ներգրավմամբ վերանորոգել է Պատկերասրահի մասնաճյուղ Մինաս Ավետիսյանի թանգարանը։
Վերանորոգվել և արդիականացվել են ցուցասրահները, համալրվել և փոփոխվել է մշտական ցուցադրությունը։ ՀՀ կառավարության և ԿԳՄՍ նախարարության ջանքերով օգոստոս ամսին Թանգարանը համալրվեց Մինաս Ավետիսյանի երկու արժեքավոր նմուշներով։
«Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» որմնանկարները Կառավարության թիվ 1 շենքի երկրորդ հարկի նիստերի դահլիճից տեղափոխվեցին և մոնտաժվեցին Հայաստանի ազգային պատկերասրահի «Մինաս Ավետիսյանի թանգարան» մասնաճյուղում (Շիրակի մարզ, գ. Ջաջուռ)։

On October 18, the solemn presentation of the frescoes transferred to the Minas Avetisyan Museum, branch of the National Gallery of Armenia, and the reopening of the Museum were held. The event was accompanied by newly developed educational programs and a concert by the Gyumri Symphony Orchestra.
During 2023-2025, within the framework of the branch renovation and modernization program, the National Gallery of Armenia renovated the Minas Avetisyan Museum of the Gallery branch with state funds and the involvement of private individuals.
The exhibition halls were renovated and modernized, and the permanent exhibition was supplemented and changed. With the efforts of the Government of the Republic of Armenia and the Ministry of Education, Science and Culture, the Museum was augmented with two valuable works by Minas Avetisyan in August.
The murals "Meeting" and "At the Cross" were moved from the conference hall on the second floor of Government Building No. 1 and installed in the "Minas Avetisyan Museum" branch of the National Gallery of Armenia (Shirak region, village of Jajur).