Մեկնարկել է «Կոմիտաս» միջազգային գիտաժողով-փառատոնը
Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան 156-ամյակի առթիվ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ներկայացուցիչները, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի աշխատակազմը, մտավորականներ, արվեստագետներ այցելել են Կոմիտասի անվան պանթեոն և ծաղիկներ խոնարհել Վարդապետի շիրիմին։
Հաջորդիվ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում բացվել է «Նամակներ Վիլժուիֆից» խորագրով (Կոմիտաս Գևորգյանի հավաքածու) ցուցադրությունը։ Ներկայացվել են Կոմիտասի կյանքի վերջին տարիներին վերաբերող փաստաթղթեր և նամակներ, որոնք հնարավորություն են ընձեռում նոր դիտանկյունից լուսաբանելու Վարդապետի կենսագրության քիչ ուսումնասիրված էջերը, ինչպես նաև բացահայտելու Կոմիտասի անձին ու գործունեությանն առնչվող մի շարք մանրամասներ։
Թանգարանում մեկնարկել է նաև «Կոմիտաս» միջազգային գիտաժողով-փառատոնը, որն անցկացվում է յուրաքանչյուր տարվա սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 8-ը՝ նոր և հին տոմարներով Կոմիտասի ծննդյան օրվա միջև ընկած ժամանակահատվածում։
Գիտաժողովին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրների երաժշտագետներ, հարակից գիտաճյուղերի ներկայացուցիչներ, որոնք ներկայացնում են իրենց հետազոտությունները: Թեմատիկան ընդգրկում է Կոմիտասի կյանքի և գործունեության տարբեր ոլորտները՝ միջնադարագիտություն, երաժշտական ֆոլկլոր, կոմպոզիտորական արվեստ և այլն։ Գիտաժողովի շրջանակում տեղի կունենան քննարկումներ, և կներկայացվեն նոր գաղափարներ։
Փառատոնի ընթացքում կհնչի Կոմիտասի երաժշտությունը, նրա ժամանակաշրջանի երաժշտությունը, ինչպես նաև տարբեր ազգերի միջնադարյան և էթնիկ երաժշտություն։

"Komitas" International Conference-Festival has started
On the occasion of the 156th anniversary of the birth of the great poet Komitas, representatives of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, the staff of the Komitas Museum-Institute, intellectuals, and artists visited the Komitas Pantheon. They laid flowers at the grave of the great poet.
Next, the exhibition "Letters from Villejuif" (Komitas Gevorgyan's collection) was opened at the Komitas Museum-Institute. Documents and letters related to the last years of Komitas' life were presented, providing an opportunity to illuminate the little-studied pages of the great poet's biography from a new perspective, as well as to reveal several details related to Komitas' personality and activities.
The "Komitas" international conference-festival has also been launched at the museum, which is held annually from September 26 to October 8, coinciding with Komitas' birthday in both the old and new calendars.
The conference is attended by musicologists from various countries around the world, as well as representatives from related scientific branches, who present their research. The topic encompasses multiple aspects of Komitas' life and work, including medieval studies, musical folklore, and compositional art. Discussions will take place within the framework of the conference, and new ideas will be presented and discussed.
During the festival, Komitas' music, music of his time, as well as medieval and ethnic music from various nations, will be performed.