ՀՀ անկախության տոնին ԿԳՄՍՆ ենթակայության տարբեր մշակութային հաստատություններում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ:
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում կբացվի «Սրբազան երկխոսություն․ Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» խորագրով աննախադեպ միջազգային ցուցահանդեսը։ Այս բացառիկ ցուցահանդեսի շրջանակում առաջին անգամ Հայաստանում կցուցադրվեն Լուվրի թանգարանի հավաքածուներից 16 ուշագրավ ցուցանմուշներ, որոնք կհամադրվեն Հայաստանի պատմության թանգարանի երկու տասնյակից ավելի արժեքավոր թանգարանային առարկաների հետ։ Առանձնակի է ներկայացվելու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից փոխառված Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալի մասունքարանը։ Ցուցահանդեսը կգործի վեց ամիս՝ մինչև 2026 թվականի մարտ ամիսը:
ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության համագործակցությամբ սեպտեմբերի 21-ին Արմավիր քաղաքում կայանալու է «Ֆեստիվառ» փառատոնը՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ:
Անկախության տոնին ընդառաջ՝ միջոցառումներ են նախատեսված նաև տոնի նախընթաց օրերին. սեպտեմբերի 20-ին՝ ժամը 19:00-ին, Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի դահլիճում իրականացվելու է «Էս գիշեր, աշնան գիշեր» խորագրով համերգ: Սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կողմից ևս իրականացվելու են համերգներ՝ նվիրված ՀՀ անկախությանը:

Several events are scheduled for the Republic of Armenia's Independence Day at various cultural institutions under the Ministry of Culture and Sports.
With the support of the Ministry of Culture and Sports, an unprecedented international exhibition titled "Sacred Dialogue: From the Louvre to the History Museum of Armenia" will open on September 21 at the History Museum of Armenia. Within the framework of this exclusive exhibition, 16 remarkable exhibits from the collections of the Louvre Museum will be exhibited for the first time in Armenia, which will be combined with more than two dozen valuable museum objects of the History Museum of Armenia. The relic of St. Bartholomew the Apostle, borrowed from the Mother See of Holy Etchmiadzin, will be presented separately. The exhibition will be open for six months, until March 2026.
In cooperation with the Ministry of Culture and Sports and the Public Television of Armenia, the "Festival" festival will be held in the city of Armavir on September 21, accompanied by the State Symphony Orchestra of Armenia.
Ahead of Independence Day, events are also planned for the days leading up to the holiday: on September 20, at 7:00 PM, a concert titled "This Night, Autumn Night" will be held in the hall of the National Center for Chamber Music. On September 19 and 20, the National Philharmonic Orchestra of Armenia will also perform concerts dedicated to the independence of the Republic of Armenia.