Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը հյուրախաղերով հանդես կգա Ֆրանսիայում և ԱՄՆ-ում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը «Երաժշտական ​​հրավառություն» համերգային ծրագրով մեկնում է աշնանային հյուրախաղերի Ֆրանսիա և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, որի ընթացքում կներկայացնի բացառապես հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Համերգաշարը կմեկնարկի սեպտեմբերի 16-ին՝ երևանյան համերգով. հանդիսատեսին կներակայացվեն Ղազարոս Սարյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Արամ Խաչատրյանի, Շառլ Ազնավուրի, Վաղարշակ Կոտոյանի, Կոնստանտին Պետրոսյանի և Էդգար Հովհաննիսյանի ստեղծագործությունները։
Հյուրախաղերի ժամանակացույց՝
• Սեպտեմբերի 25` Փարիզ
• Սեպտեմբերի 28` Սիեթլ
• Սեպտեմբերի 29` Լաս Վեգաս
• Հոկտեմբերի 2` Լոս Անջելես
• Հոկտեմբերի 4` Նյու Յորք
• Հոկտեմբերի 5` Բոստոն
Հյուրախաղերի ընթացքում կհնչեն Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Ռոբերտ Ամիրխանյանի, Տիգրան Մանսուրյանի և Շառլ Ազնավուրի նոր գործիքավորված  գլուխգործոցները՝ մաեստրո Սիփան Օլահի ղեկավարությամբ։

With the support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, the State Chamber Orchestra of Armenia is embarking on an autumn tour of France and the United States of America with the “Musical Fireworks” concert program, during which it will present exclusively works by Armenian composers.
The concert series will kick off on September 16 with a concert in Yerevan. The audience will be presented with works by Ghazaros Saryan, Alexander Harutyunyan, Aram Khachatryan, Charles Aznavour, Vagharshak Kotoyan, Konstantin Petrosyan, and Edgar Hovhannisyan.
Tour Schedule:
- September 25th Paris
- September 28th Seattle
- September 29 Las Vegas
- October 2nd, Los Angeles
- October 4th, New York
- October 5th Boston
The tour will feature newly orchestrated masterpieces by Komitas, Aram Khachaturian, Robert Amirkhanian, Tigran Mansurian, and Charles Aznavour, conducted by Maestro Sipan Olah.