ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 7-10-ն աշխատանքային այցով գտնվում է Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում։ Պատվիրակության կազմում են Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, Ե․ Չարենցի անվան Գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Սյուզաննա Խոջամիրյանը, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը։
Այցի շրջանակում Լոնդոնում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բրիտանական թանգարանի միջև։ Հայկական կողմից հուշագիրը ստորագրել է Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, բրիտանական կողմից՝ Բրիտանական թանգարանի տնօրեն Նիկոլաս Քուլինանը։
Պաշտոնական արարողությանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը, ՀՀ պաշտոնական պատվիրակության անդամներ, Բրիտանական թանգարանի ստորաբաժանումների ղեկավարներ, հրավիրյալ գիտնականներ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ողջույնի խոսքում կարևորել է երկու թանգարանների միջև մշակութային և մասնագիտական երկխոսության խորացման հնարավորությունը՝ ընդգծելով, որ ստորագրված փաստաթուղթն ամրագրում է համագործակցության նոր հեռանկարներ: Նրա խոսքով՝ 2024 թ. Հայաստանի պատմության թանգարանում Բրիտանական թանգարանի հետ համատեղ կազմակերպված «Մայր Աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրությունը Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև դինամիկ և զարգացող համագործակցության մշակութային օրակարգի կարևոր կետերից է, որը նաև ամուր հիմք է հետագա համագործակցության զարգացման համար:
Ալֆրեդ Քոչարյանը վստահություն է հայտնել, որ հուշագիրը կխորացնի միջմշակութային համագործակցությունը՝ նպաստելով գործընկերության ընդլայնմանը, նոր կապերի ձևավորմանը և մշակութային փոխանակումների զարգացմանը։
Միացյալ Թագավորություն կատարած այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Սյուզաննա Խոջամիրյանը և ՄԹ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանն այցելել են Բրիտանական գրադարան։ Նրանք ծանոթացել են գրադարանի հավաքածուներին և աշխատանքային միջավայրին։ Քննարկումների արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն նոր համագործակցության վերաբերյալ։

Memorandum of Understanding between the History Museum of Armenia and the British Museum
The delegation, led by the Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, Alfred Kocharyan, is on a working visit to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland from September 7-10. The delegation includes the Director of the History Museum of Armenia, Davit Poghosyan, the Director of the Y. Charents Museum of Literature and Art, Suzanna Khojamiryan, and the Director of the National Gallery of Armenia, Marina Hakobyan.
Within the framework of the visit, a memorandum of understanding was signed in London between the History Museum of Armenia and the British Museum. The memorandum was signed on the Armenian side by the Director of the History Museum of Armenia, Davit Poghosyan, and on the British side by the Director of the British Museum, Nicholas Cullinan.
The official ceremony was attended by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Alfred Kocharyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Varuzhan Nersisyan, members of the official delegation of the Republic of Armenia, heads of departments of the British Museum, and invited scholars.
In his welcoming speech, Deputy Minister of Culture and Sports Alfred Kocharyan highlighted the opportunity to deepen cultural and professional dialogue between the two museums, emphasizing that the signed document establishes new prospects for cooperation. According to him, the exhibition "Mother Goddess: From Anahit to Mariam," organized jointly with the British Museum at the History Museum of Armenia in 2024, is one of the critical points of the cultural agenda of the dynamic and developing cooperation between Armenia and the United Kingdom, which is also a solid basis for the development of further cooperation.
Alfred Kocharyan expressed confidence that the memorandum will deepen intercultural cooperation, contributing to the expansion of partnership, the formation of new ties, and the development of cultural exchanges.
Within the framework of their visit to the United Kingdom, Deputy Minister of Culture and Sports Alfred Kocharyan, Director of the Museum of Literature and Art Suzanna Khojamiryan, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the UK Varuzhan Nersesyan visited the British Library. They got acquainted with the library's collections and working environment. As a result of the discussions, an agreement was reached on new cooperation.