Ամերիկացի ռեժիսոր Վուդի Ալենը օգոստոսի 24-ին տեսակապով մասնակցել է Մոսկվայի միջազգային կինոշաբաթվա «Համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայի լեգենդներ» խորագրով նիստին:
Նա խոստովանել է, որ սիրում է ռուսական կինոն և ջերմ զգացմունքներ է տածում Մոսկվայի ու Սանկտ Պետերբուրգի հանդեպ:
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է 89-ամյա ռեժիսորի մասնակցությունը միջոցառմանը՝ այն անվանելով խայտառակություն:
«Սա խայտառակություն է և վիրավորանք այն ուկրաինացի դերասանների ու կինոգործիչների հիշատակին, որոնք սպանվել կամ վիրավորվել են ռուս ռազմական հանցագործների կողմից` Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի ընթացքում»,- ասված է Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարությունում:
Նախարարության կարծիքով՝ Վուդի Ալենը, մասնակցելով փառատոնին, «գիտակցաբար աչք է փակում Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայում 11 տարի շարունակ իրականացվող վայրագությունների վրա»:
Ռեժիսորը հերքել է այս մեղադրանքները՝ պատասխանելով, որ «չի համարում, որ ստեղծագործական երկխոսությունների դադարեցումը լավ միջոց է»:
Բրիտանական The Guardian թերթին տված մեկնաբանությունում Ալենն ասել է. «Երբ խոսքը վերաբերում է Ուկրաինայի հակամարտությանը, ես խորապես համոզված եմ, որ Վլադիմիր Պուտինը բացարձակապես սխալ է: Նրա սանձազերծած պատերազմը սարսափելի է: Բայց անկախ նրանից, թե ինչ են անում քաղաքական գործիչները, ես չեմ կարծում, որ ստեղծագործական երկխոսությունների դադարեցումը լավ միջոց է»:

Американский режиссёр Вуди Аллен 24 августа по видеосвязи принял участие в заседании Московского международного кинофестиваля под названием «Легенды мировой кинематографии».
Он признался, что любит российское кино и испытывает тёплые чувства к Москве и Санкт-Петербургу.
Министерство иностранных дел Украины осудило участие 89-летнего режиссёра в мероприятии, назвав это позором.
«Это позор и оскорбление памяти тех украинских актёров и кинодеятелей, которые были убиты или ранены российскими военными преступниками во время агрессии России против Украины», — говорится в заявлении МИД Украины.
По мнению министерства, Вуди Аллен, участвуя в фестивале, «сознательно закрывает глаза на зверства, совершаемые Россией в Украине на протяжении 11 лет».
Режиссёр отверг эти обвинения, заявив, что «не считает прекращение творческих диалогов хорошим решением».
В комментарии британской газете The Guardian Аллен сказал: «Когда речь идёт о конфликте в Украине, я глубоко убеждён, что Владимир Путин абсолютно неправ. Его развязанная война ужасна. Но независимо от того, что делают политики, я не думаю, что прекращение творческих диалогов — это хорошее решение».