200.000 եվրո՝ 13-րդ դարի ձեռագիրը գնելու և Մատենադարան տեղափոխելու համար
ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից 93 մլն դրամ կհատկացվի ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ Սարգիս Շնորհալու «Մեկնութիւն յոթ Կաթողիկէ թղթոց» աստվածաբանական և ձեռագրագիտական բացառիկ արժեք հանդիսացող ձեռագիրը գնելու և Մատենադարան տեղափոխելու համար:
Ըստ հիմնավորման՝ Մատենադարանը նախաձեռնել է քննական բնագրի կազմության աշխատանքները, և սույն մատյանը էապես նպաստելու է նաև գիտական հետազոտության լիարժեքությանը և ժամանակակից էկումենիկ երկխոսության ընթացքում հայ եկեղեցու ամուր դիրքավորմանը:
Ձեռագիրը նաև կդառնա տարաբնույթ ուսումնասիրությունների կարևոր աղբյուր, քանի որ այս ժամանակաշրջանից պահպանված հայերեն ձեռագրերի քանակը սակավաթիվ է, և յուրաքանչյուր ձեռագրական միավոր բացառիկ նշանակություն ունի: Հիմնավորման համաձայն՝ ամիսներ առաջ INLIBRIS Gilhofer Nfg ավստրիական հին և հազվագյուտ գրքերի ու ձեռագրերի մասնագիտացված ընկերությունը աճուրդի էր ներկայացրել բացառիկ աստվածաբանական և ձեռագրագիտական արժեք՝ 12-րդ դարի մեծագույն գործիչ Սարգիս Շնորհալու «Մեկնութիւն յոթ Կաթողիկէ թղթոց» աշխատությունը (ձեռագիրը թվագրվում է 13-րդ դարով): Բանակցությունները ձեռագրի արժեքի շուրջ տևել են ամիսներ:
Արդյունքում՝ արժեքը նվազեցվել է՝ հասնելով 200,000 եվրոյի, որը ՀՀ դրամով կազմում է շուրջ 93 մլն դրամ: Այն պայմանավորված է նաև սեփականատերերի՝ ձեռագիրը Մատենադարանին հանձնելու մեծ ցանկությամբ:

Из резервного фонда правительства РА будет выделено 93 миллиона драм Министерству образования, науки, культуры и спорта для покупки уникальной богословской и палеографической рукописи «Толкование семи католических посланий» Саргиса Шнорали и её передачи в Матенадаран.
Согласно обоснованию, Матенадаран начал работу по составлению каталога исследуемых рукописей, и данный манускрипт значительно поспособствует полноте научных исследований, а также укреплению позиции Армянской церкви в рамках современного экуменического диалога.
Рукопись также станет важным источником для различных исследований, поскольку количество сохранившихся армянских рукописей этого периода невелико, и каждая из них имеет исключительное значение. Согласно обоснованию, несколько месяцев назад австрийская специализированная компания INLIBRIS Gilhofer Nfg, занимающаяся старыми и редкими книгами и рукописями, выставила на аукцион уникальную богословскую и палеографическую рукопись — работу великого деятеля XII века Саргиса Шнорали «Толкование семи католических посланий» (рукопись датируется XIII веком). Переговоры по стоимости рукописи длились несколько месяцев.
В итоге цена была снижена и составила 200 000 евро, что примерно равно 93 миллионам драмов. Это также связано с большим желанием владельцев передать рукопись в Матенадаран.