Քրիստոֆեր Նոլանի նոր ֆիլմի տոմսերը սպառվել են թողարկումից մեկ տարի առաջ
Քրիստոֆեր Նոլանի հերթական ֆիլմը՝ Հոմերոսի «Ոդիսական»-ի էկրանավորումը, գրանցել է աննախադեպ հաջողություն դեռ նախքան նկարահանումների ավարտը։ Ֆիլմի պրեմիերան նախատեսված է 2026 թվականի հուլիսի 17-ին, սակայն տոմսերի վաճառքը մեկնարկել է ուղիղ մեկ տարի առաջ. գրում է BBC-ն։
Ֆիլմի գովազդային հոլովակը արդեն ցուցադրվում է կինոթատրոններում, իսկ IMAX 70 մմ ձևաչափով առաջին ցուցադրությունների տոմսերը մեծամասամբ սպառվել են առաջին իսկ օրը։ Վերավաճառքի շուկայում դրանց գները հասել են 200 դոլարի։
Նոլանի «Ոդիսական»-ում նկարահանվում են Մեթ Դեյմոնը, Զենդայան, Թոմ Հոլանդը, Լյուպիտա Նյոնգոն և այլք։ Ռեժիսորը կրկին նախընտրել է 70 մմ ժապավենային ձևաչափը՝ բարձր տեսողական որակի համար, ինչը վերջին տարիներին վերակենդանացվում է նաև Քվենտին Տարանտինոյի, Փոլ Թոմաս Անդերսոնի ու Ռայան Քուգլերի նման ռեժիսորների կողմից։
Այս քայլը դիտվում է որպես նոր մարքեթինգային մոտեցում կինոարտադրությունում, որտեղ հանդիսատեսի ուշադրությունը պահելն ավելի բարդ է դարձել՝ համավարակի, հոսքային հարթակների և կինոարդյունաբերության ճգնաժամի պայմաններում։
«Կինոստուդիաները ստիպված են ստեղծագործ լուծումներ գտնել, որպեսզի կարողանան հետաքրքրել ժամանակակից հանդիսատեսին», – նշում է Nukhu ստուդիայի հիմնադիր Սանջայ Սինգհը BBC-ի հետ զրույցում։

Christopher Nolan's next film, an adaptation of Homer's "The Odyssey," has achieved unprecedented success even before its completion. The film is scheduled for release on July 17, 2026, but ticket sales began exactly a year earlier, according to the BBC.
The film's promotional video is already being shown in cinemas, and tickets for the first screenings in IMAX 70mm format sold out on the first day. On the resale market, their prices have reached $ 200.
Nolan's "The Odyssey" stars Matt Damon, Zendaya, Tom Holland, Lupita Nyong'o, and others. The director has once again chosen the 70mm film format for its high visual quality. This format has also been revived in recent years by directors such as Quentin Tarantino, Paul Thomas Anderson, and Ryan Coogler.
The move is viewed as a new marketing approach in the film industry, where maintaining audience attention has become increasingly challenging due to the pandemic, the rise of streaming platforms, and the ongoing crisis in the film industry.
"Studios are having to find creative solutions to be able to interest the modern audience," said Sanjay Singh, founder of Nukhu Studios, in an interview with the BBC.