Մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնը
Երևանում մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, փառատոնի համահիմնադիր և նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, բացման ֆիլմի ռեժիսոր Ջաֆար Փանահին, «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուր և տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրիի նախագահ Ամիր Նադերին, հյուրեր, կինոգործիչներ։
Ողջույնի խոսքում Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ «Ոսկե ծիրանը» 22-րդ անգամ վերադարձել է հարազատ կինոյի տուն՝ դառնալով մեր կյանքի անբաժանելի մասը։ «Կարծում եմ՝ այլևս չենք պատկերացնում ամառն առանց «Ոսկե ծիրանի». փառատոնը, թերևս, ամենասպասված իրադարձություններից է։ Վստահաբար, «Ոսկե ծիրանը» դարձել է կինոյի աշխարհում մեր փառատոնային անձնագիրը և այցեքարտը, որով կարողանում ենք ներկայանալ աշխարհին։ Սկզբում այդ նախաձեռնությանը գուցե թերահավատորեն են մոտեցել, սակայն այսօր արդեն այն հաստատուն տեղ է գրավել միջազգային տարբեր հարթակներում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Փառատոնը բացվել է իրանական կինոյի խորհրդանշական դեմքերից մեկի՝ Ջաֆար Փանահիի «Մի պարզ պատահար» ֆիլմով, որը Կաննի 78-րդ կինոփառատոնի Ոսկե արմավենու ճյուղի դափնեկիր է։ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է՝ «Ոսկե ծիրանի» շնորհիվ նմանօրինակ ֆիլմերը հասանելի են դառնում հայ հանրությանը։ ««Ոսկե ծիրանը» դարձել է մի հարթակ, որտեղ հանդիսատեսն առնչվում է կինոյի նորույթներին։ Այսօր մի ֆիլմ ենք դիտելու, որը լայն հանրությանը դեռևս հասանելի չէ։ Կինոն միջազգային երևույթ է, որի զարգացումն անմիջականորեն առնչվում է միջազգային գործընթացներին և այդ բնագավառի նորարություններին»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ կինոյի ոլորտում վերջին տարիներին ակտիվություն է նկատվում․ բազմաթիվ ֆիլմեր և տաղանդավոր մարդիկ իրենց արժանավոր տեղն են զբաղեցնում ամենատարբեր հարթակներում։
«Մեր ֆիլմերը ներկայացված են միջազգային ամենահեղինակավոր փառատոներում։ Ուրախ եմ, որ պետական քաղաքականությունը միտված է կինոարտադրության աջակցությանը։ Օրենսդրական նոր փոփոխությունները, վստահ եմ, նոր տեմպ են հաղորդելու ստեղծարար արդյունաբերությանը` ճանապարհ բացելով տաղանդավոր կինոգործիչների համար»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանն ու անդրադարձել կինոյի ոլորտում համատեղ արտադրության համար ներդրումների վերադարձի հնարավորությանը։
Նա համոզմունք է հայտնել, որ հաջորդ տարիներին «Ոսկե ծիրան» փառատոնում ցուցադրվելու են նաև ներդրումների մասնակի վերադարձի ծրագրի շահառու ֆիլմերը։ ԿԳՄՍ նախարարը փառատոնին հագեցած և հաճելի ընթացք է մաղթել՝ հույս հայտնելով, որ դիտումներն ու քննարկումները դառնալու են նոր նախաձեռնությունների և հետաքրքիր գաղափարների հարթակներ։
Փառատոնի հանդիսավոր մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը. «Ողջունում եմ բոլորիդ Երևանում՝ քաղաքում, որտեղ մշակույթը շարունակաբար ապրում և զարգանում է։ Արդեն երկու տասնամյակ Երևանը հյուրընկալում է համաշխարհային կինոյի անունների, և այս տարին ևս բացառություն չէ։ Փառատոնին միացել են միջազգային մեծություններ, բազմաթիվ հյուրեր աշխարհի ավելի քան 30 երկրից։ Այս մարդիկ ներկայացնում են տարբեր մշակութային դպրոցներ, սակայն բոլորին միավորում է սերը կինոյի հանդեպ»։
Ներկաներին ողջունել են նաև փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը և հրավիրյալ ռեժիսոր Ջաֆար Փանահին։ Նա համաշխարհային կինոյում ունեցած նշանակալի ավանդի համար փառատոնի «Փարաջանովյան թալեր» մրցանակը հանձնել է Ամիր Նադերիին։ Վերջինս Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրն է և տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրիի նախագահը։
«Այս մրցանակն ինձ համար շատ նշանակալից է, որովհետև իմ ամենասիրելի ռեժիսորներից մեկը Փարաջանովն է։ Մրցանակը նվիրում եմ իմ երկրի երիտասարդ կինոռեժիսորներին, որպեսզի Փանահիի նման ճանապարհ բացեն դեպի ապագա»,- նշել է Նադերին։
«Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է Կաննի կինոփառատոնի և Սեզարի մրցանակակիր, մավրիտանացի վարպետ Աբդերահման Սիսակոն։ Նա ավելի քան 20 մրցանակների դափնեկիր է, ղեկավարել է Ֆրանսիայի ամենամեծ կինոդպրոցի՝ La Femis-ի (2008) հանձնաժողովը:
Տարածաշրջանային ժյուրիի անդամներն են Կաննի կինոփառատոնի «Հատուկ հայացք» ծրագրի գլխավոր մրցանակի դափնեկիր, Ալեքսանդր Սոկուրովի լավագույն աշակերտներից մեկը՝ ռեժիսոր Կիրա Կովալենկոն և ամերիկահայ դերասան Կարեն Կարագուլյանը, որը հայտնի է Շոն Բեյքերի հետ երկարամյա համագործակցությամբ: Կինոփառատոնի հանդիսավոր փակումը կազդարարվի Հարություն Խաչատրյանի «Վերջին կայարանը» ֆիլմով։ Փառատոնը կշարունակվի մինչև հուլիսի 20 -ը։

В Ереване открылся 22-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос». На торжественной церемонии открытия присутствовали: министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян, мэр Еревана Тигран Авинян, соучредитель и президент фестиваля Арутюн Хачатрян, режиссер фильма открытия Джафар Панахи, почетный гость 22-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» и председатель жюри регионального конкурса Амир Надери, гости, кинодеятели.
В приветственной речи Жанна Андреасян подчеркнула: ««Золотой абрикос» в 22-й раз вернулся в родной дом кино, став неотъемлемой частью нашей жизни. Думаю, мы уже не представляем лето без «Золотого абрикоса»: фестиваль, пожалуй, одно из самых ожидаемых событий. Безусловно, «Золотой абрикос» стал нашим фестивальным удостоверением личности и визитной карточкой в мире кино, благодаря которым мы можем представлять себя миру. Поначалу к этой инициативе, возможно, относились скептически, но сегодня она прочно заняла свое место на различных международных площадках».
Фестиваль открылся фильмом «Просто случайность» одного из символических лиц иранского кино Джафара Панахи, который является обладателем «Золотой пальмовой ветви» 78-го Каннского кинофестиваля. Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила важность того, что благодаря «Золотому абрикосу» подобные фильмы становятся доступными армянской публике. ««Золотой абрикос» стал площадкой, где зритель соприкасается с новинками кино. Сегодня мы посмотрим фильм, который еще не доступен широкой публике. Кино — это международное явление, развитие которого непосредственно связано с международными процессами и новшествами в этой сфере», — подчеркнула министр.
В этом контексте Жанна Андреасян отметила, что в последние годы в сфере кино наблюдается активность: многие фильмы и талантливые люди занимают достойное место на самых разных площадках.
«Наши фильмы представлены на самых авторитетных международных фестивалях. Рада, что государственная политика направлена на поддержку кинопроизводства. Новые законодательные изменения, уверена, придадут новый импульс креативной индустрии, открывая путь талантливым кинематографистам», — отметила Жанна Андреасян и коснулась возможности возврата инвестиций для совместного производства в сфере кино.
Она выразила убеждение, что в ближайшие годы на фестивале «Золотой абрикос» будут демонстрироваться и фильмы, участвующие в программе частичного возврата инвестиций. Министр пожелала фестивалю насыщенного и приятного хода, выразив надежду, что просмотры и обсуждения станут площадками для новых инициатив и интересных идей.
С приветственной речью на торжественном открытии фестиваля выступил и мэр Еревана Тигран Авинян: «Приветствую всех вас в Ереване — городе, где культура постоянно живет и развивается. Уже два десятилетия Ереван принимает имена мирового кино, и этот год не исключение. К фестивалю присоединились международные звезды, многочисленные гости из более чем 30 стран мира. Эти люди представляют разные культурные школы, но всех их объединяет любовь к кино».
Присутствующих также приветствовали основатель фестиваля Арутюн Хачатрян и приглашенный режиссер Джафар Панахи. За значительный вклад в мировое кино он вручил Амиру Надери премию фестиваля «Талер Параджанова». Последний является почетным гостем 22-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереване и председателем жюри регионального конкурса.
«Эта награда очень значима для меня, потому что один из моих самых любимых режиссеров — Параджанов. Я посвящаю эту награду молодым кинорежиссерам моей страны, чтобы они, как Панахи, открывали путь в будущее», — отметил Надери.
Председателем жюри международного конкурсного показа 22-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереване является обладатель наград Каннского кинофестиваля и премии «Сезар», мавританский мастер Абдеррахман Сиссако. Он лауреат более 20 наград, возглавлял комиссию крупнейшей киношколы Франции — La Femis (2008).
Членами регионального жюри являются лауреат главной премии программы «Особый взгляд» Каннского кинофестиваля, одна из лучших учениц Александра Сокурова — режиссер Кира Коваленко и американский актер армянского происхождения Карен Карагулян, известный многолетним сотрудничеством с Шоном Бейкером. Торжественное закрытие кинофестиваля ознаменуется фильмом «Последняя остановка» Арутюна Хачатряна. Фестиваль продлится до 20 июля.