Մահացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստուհի Էլվիրա Ուզունյանը
ԿԳՄՍՆ-ից հայտնում են, որ 91 տարեկանում ԱՄՆ-ում կյանքից հեռացել է հայ օպերային երգչուհի, Հայաստանի և Վրաստանի ժողովրդական արտիստուհի, սոպրանո Էլվիրա Ուզունյանը։
Էլվիրա Ուզունյանը ծնվել է 1934 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Թբիլիսիում։ Մասնագիտական կրթությունը ստացել է Թբիլիսիի Սարաջիշվիլու անվան պետական կոնսերվատորիայում, ապա տեղափոխվել Հայաստան։
1962 թվականից հանդես է եկել Երևանի Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում՝ կերտելով Անուշի կերպարը՝ Տիգրանյանի «Անուշ» օպերայում, Օլիմպիայի կերպարը՝ Չուխաջյանի «Արշակ Բ» օպերայում, Ռոզինայի կերպարը՝ Ռոսսինիի «Սևիլյան սափրիչը» օպերայում, Վիոլետայի կերպարը՝ Վերդիի «Տրավիատա» օպերայում և շատ ու շատ այլ դերերգեր։
1978 թվականին արժանացել է Հայաստանի և Վրաստանի ԽՍՀ ժողովրդական արտիստի կոչումներին։
Էլվիրա Ուզունյանը հաջողությամբ հանդես է եկել նաև աշխարհի տարբեր բեմերում՝ Գերմանիայում, Կանադայում, Եգիպտոսում, ԱՄՆ-ում և այլ երկրներում:
Նա նաև նկարահանվել է մի շարք ֆիլմերում՝ «Գառնի» (1966թ.), «Երիտասարդության ափը» (1969թ.), «Սպիտակ ափեր» (1975թ.), «Կրկին հինգ օր» (1978թ.), «Հյուրանոց «Տատիկ»» (1980թ.), «Մասնակի դեպք» (1983թ.) և այլն։
Վերջին տարիներին բնակվում էր ԱՄՆ-ում, որտեղ համերգային գործունեությունից զատ, համագործակցելով ԱՄՆ-ի հայկական համայնքի հետ, Բոստոնում ստեղծել և ղեկավարել է «Օգնենք երիտասարդ տաղանդներին» կազմակերպությունը՝ աջակցելով հայ երիտասարդ արտիստների կայացմանը։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն իր խորին վշտակցությունն է հայտնում մեծանուն արտիստուհու ընտանիքին, հարազատներին և բոլոր նրանց, ովքեր ճանաչել և սիրել են նրան։ Նրա արվեստը հավերժ կմնա հայ մշակույթի և օպերային արվեստի պատմության մեջ։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщает, что в возрасте 91 года в США скончалась армянская оперная певица, народная артистка Армении и Грузии, сопрано Эльвира Узунян.
Эльвира Узунян родилась 6 декабря 1934 года в Тбилиси. Профессиональное образование она получила в Тбилисской государственной консерватории имени Сараджишвили, после чего переехала в Армению.
С 1962 года выступала в Ереванском национальном академическом театре оперы и балета имени Спендиаряна, исполняя роли Ануш в опере Тиграняна «Ануш», Олимпии в опере Чухаджяна «Аршак II», Розины в опере Россини «Севильский цирюльник», Виолетты в опере Верди «Травиата» и многие другие.
В 1978 году она была удостоена званий народной артистки Армянской ССР и Грузинской ССР.
Эльвира Узунян успешно выступала на сценах разных стран мира, включая Германию, Канаду, Египет, США и другие.
Она также снималась в ряде фильмов, таких как «Гарни» (1966), «Берег юности» (1969), «Белый берег» (1975), «Снова пять дней» (1978), «Гостиница «Бабушка»» (1980), «Частный случай» (1983) и других.
В последние годы она проживала в США, где, помимо концертной деятельности, сотрудничала с армянской общиной. В Бостоне она основала и возглавляла организацию «Поможем молодым талантам», поддерживая становление молодых армянских артистов.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении выражает глубокие соболезнования семье, родственникам и всем, кто знал и любил выдающуюся артистку. Ее искусство навсегда останется в истории армянской культуры и оперного искусства.