Երևանում մեկնարկել է եվրոպական ֆիլմերի փառատոնը
Երևանում մեկնարկել է եվրոպական ֆիլմերի փառատոնը, որը կանցկացվի մայիսի 24-30-ը Կինոյի տանը: Փառատոնը Եվրոպայի տարբեր երկրների հեղինակավոր ֆիլմերին ծանոթանալու և եվրոպական մշակույթը բացահայտելու և կինեմատոգրաֆիայի բարձրարժեք նմուշներ վայելելու լավագույն հնարավորություն է։
Բացմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը:
«Այսօր հերթական անգամ ներկա ենք Հայաստանում ավանդական դարձած, մեր մշակութային ներկապնակը հարստացնող Եվրոպական ֆիլմերի փառատոնի բացմանը: Այս նախագիծը դարձել է Հայաստան-Եվրոպական միություն մշակութային համագործակցության անբաժանելի մասը: Եվրոպական ֆիլմերի փառատոնին սպասում է ոչ միայն կինոսեր հանրությունը, այլև նրանք, ովքեր իրենց մասնագիտական զարգացումը տեսնում են օտար լեզուների, կինոարտադրության, երկրագիտության և միջազգային դիվանագիտության ոլորտներում»,- ողջույնի խոսքում ասել է նախարարը:
Կարևորելով ոլորտի առաջընթացը՝ Ժաննա Անդրեասյանն առանձնահատուկ ընդգծել է նաև կինոյի ոլորտում իրականացվող օրենսդրական փոփոխությունները, ինչպես նաև ԵՄ-ի հետ հաջող համագործակցությունը «Ստեղծագործ Եվրոպա» հարթակի շրջանակում և վերահաստատել պետության հանձնառությունը՝ ամեն կերպ աջակցելու համատեղ նախաձեռնություններին։ Նա հույս է հայտնել, որ առաջիկայում դրա մեդիաբաղադրիչի ինտեգրումն արվեստագետներին հնարավորություն կտա առավել խորացնելու իրենց կապերը Եվրոպայի գործընկերների հետ։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությանը՝ մշտական և արդյունավետ համագործակցության համար:
Ներկաներին ողջունել է նաև ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ ընդգծելով, որ փառատոնը մշակութային դիվանագիտության լավագույն օրինակներից է և խորհրդանշում է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև զարգացող կապը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և մշակութային ժառանգության վրա։
«Կինոն համընդհանուր լեզու է, որն անցնում է սահմանները՝ կամուրջ դառնալով ազգերի, մշակույթների և սերունդների միջև։ Եվրոպական կինոն արտահայտում է մարդկության կյանքի բարդությունն ու գեղեցկությունը։ Հայկական կինոարվեստը նշանակալի ներդրում ունի եվրոպական բազմազան մշակութային ժառանգությունում»,- ասել է դեսպանը՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ն մշտապես պատրաստ է աջակցելու հայկական մշակույթի զարգացմանը։
Կինոյի տանը 7 օր շարունակ հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա բնօրինակ լեզվով ու հայերեն, անգլերեն ենթագրերով դիտելու «էմիլիա Պերես», «Զմյուռնիա», «Վերջը», «Ռիտա», «Մեծ ճանապարհորդություն», «Կոնտինենտալ 25» և «Մարիա» ֆիլմերը: Մուտքն ազատ է:
Փառատոնը հարթակ է, որտեղ հանդիպում են արվեստը, պատմությունը և ժամանակակից թեմաները՝ արտահայտված կինեմատոգրաֆիայի լեզվով՝ հանդիսատեսին միավորելով ընդհանուր արժեքների շուրջ:

В Ереване начался фестиваль европейского кино, который пройдет с 24 по 30 мая в Доме кино. Фестиваль предоставляет уникальную возможность познакомиться с авторитетными фильмами из разных стран Европы, открыть для себя европейскую культуру и насладиться высокохудожественными кинопроизведениями.
На открытии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, заместитель министра Артур Мартиросян и глава делегации Европейского союза в Армении Василис Марагос.
«Сегодня мы в очередной раз присутствуем на открытии уже ставшего традиционным в Армении фестиваля европейского кино, который обогащает нашу культурную палитру. Этот проект стал неотъемлемой частью культурного сотрудничества между Арменией и Европейским союзом. Фестиваль европейского кино ждут не только любители кино, но и те, кто видит свое профессиональное развитие в области иностранных языков, кинопроизводства, страноведения и международной дипломатии», — сказала министр в приветственной речи.
Подчеркивая важность прогресса в этой сфере, Жанна Андреасян особо отметила законодательные изменения в области кино, а также успешное сотрудничество с ЕС в рамках платформы «Креативная Европа», подтвердив готовность государства всемерно поддерживать совместные инициативы. Она выразила надежду, что в ближайшем будущем интеграция медиакомпонента этой платформы позволит деятелям искусства углубить связи с европейскими коллегами.
Министр поблагодарила делегацию Европейского союза в Армении за постоянное и эффективное сотрудничество.
С приветственным словом выступил также посол ЕС Василис Марагос, подчеркнув, что фестиваль является одним из лучших примеров культурной дипломатии и символизирует развивающиеся связи между Арменией и Европейским союзом, основанные на общих ценностях и культурном наследии.
«Кино — это универсальный язык, который преодолевает границы, становясь мостом между нациями, культурами и поколениями. Европейское кино отражает сложность и красоту человеческой жизни. Армянское киноискусство вносит значительный вклад в многообразное культурное наследие Европы», — сказал посол, подчеркнув, что ЕС всегда готов поддерживать развитие армянской культуры.
В течение семи дней в Доме кино зрители смогут посмотреть фильмы «Эмилия Перес», «Смирна», «Конец», «Рита», «Большое путешествие», «Континенталь 25» и «Мария» на языке оригинала с субтитрами на армянском и английском языках. Вход свободный.
Фестиваль — это платформа, где встречаются искусство, история и современные темы, выраженные языком кинематографа, объединяя зрителей вокруг общих ценностей.