«Ի խորոց սրտի». Նարեկ Ավետիսյանի նոր ցուցահանդեսը
«ՀայԱրթ» մշակութային կենտրոնում տեղի ունեցավ հայտնի նկարիչ Նարեկ Ավետիսյանի «Ի խորոց սրտի» ցուցահանդեսը:
«Ի խորոց սրտի» նախագիծը բաղկացած է երկու հիմնական շարքից՝ փոքր ձևաչափի թվային տպագրություններից և մեծ կտավներից (200x180 սմ):
Թվային տպագրությունները ներառում են պատկերային աղավաղումներ՝ հիշեցնելով գերմանացի նկարիչ Գերհարդ Ռիխտերի ֆոտոռեալիստական ոճը: Դրանք պոստմոդեռն սիմուլյացիայի տեսողական արտահայտություններ են, որտեղ պատկերները խեղաթյուրված են միտումնավոր։ Նկարիչը դրանց միջոցով ցույց է տալիս անհատականության կորուստն՝ անգամ աստվածայինի մեջ, ընդգծելով, որ զանգվածային կրկնօրինակումը և թվային պատճենները զուրկ են օրիգինալ հմայքից:
Մինչդեռ մեծ կտավները ստեղծված են յուղաներկով՝ բազմաշերտ իմպաստո տեխնիկայի կիրառմամբ:
Մեծ կտավները նպատակ ունեն վերականգնել մարդու իրական զգացմունքներն ու հույզերը: Յուրաքանչյուր նկար դառնում է նկարչի անձնական տեսլականի արտահայտություն՝ ընդգծելով ինքնարտահայտման և հեղինակային ճշմարտության կարևորությունը սիմուլյացիաներով լի աշխարհում: Բազմաշերտ հյուսվածքներն ու արտահայտիչ գույները, որոնք փոխազդում են լույսի հետ, դիտողի մոտ առաջացնում են խորը հուզական արձագանք:
Եթե թվային աշխատանքները ներկայացնում են սառը, ռացիոնալ մոտեցում, ապա մեծ կտավները շեշտը դնում են մարդկային ջերմության և զգացմունքների վրա: Նարեկ Ավետիսյանը ոգեշնչվել է Գրիգոր Նարեկացու «Ի խորոց սրտի» գաղափարից՝ խորացնելով մարդու ներքին երկխոսությունը հոգևորի և աստվածայինի հետ, և հենց այդպես էլ վերնագրել է իր ցուցահանդեսը, նաև՝ մեծ կտավների շարքը։

"In the Depths of the Heart." Narek Avetisyan's exhibition took place
The “In the Heart of the Heart” project comprises two main series: small-format digital prints and large canvases (200x180 cm).
The digital prints incorporate image distortions reminiscent of the photorealistic style of German artist Gerhard Richter. They are visual expressions of postmodern simulation, where images are deliberately distorted. The artist uses them to show the loss of individuality, even in the divine, emphasizing that mass copying and digital copies are devoid of the original charm.
Meanwhile, the large canvases are created in oil paint using the multi-layered impasto technique.
The large canvases aim to restore a person’s true feelings and emotions. Each painting expresses the artist’s vision, emphasizing the importance of self-expression and authorial truth in a world full of simulations. The multi-layered textures and expressive colors, interacting with light, evoke a deep emotional response in the viewer.
If digital works represent a cold, rational approach, the large canvases emphasize human warmth and feelings. Narek Avetisyan was inspired by the idea of ​​Grigor Narekatsi’s “In the Heart of the Heart,” deepening the inner dialogue of man with the spiritual and divine, and that is precisely what he titled his exhibition, also large the series of paintings.