Հայաստանը կմասնակցի Լայպցիգի գրքի ցուցահանդեսին
Լայպցիգի գրքի միջազգային ցուցահանդեսը համագործակցության և հաղորդակցության կարևորագույն մի հարթակ է, որը համախմբում է ամբողջ աշխարհի գրական համայնքներին, ընթերցողներին, պետական կառույցներին, հրատարակչություններին, գրական գործակալություններին, թարգմանիչներին, մասնավոր ընկերություններին, մեդիա մասնագետներին։
Ցուցահանդես-տոնավաճառի շրջանակում ազգային և անհատական տաղավարներում կներկայացվեն ծրագրեր, որտեղ կանցկացվեն երկխոսություն-քննարկումներ, միջոցառումներ, ցուցադրություններ, հանդիպումներ, փերֆորմանսներ։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը Հայաստանի ազգային տաղավարը ներկայացնելու է Հայաստանի ազգային գրադարանի և Ավետիք-Իսահակյանի տուն-թանգարանի հետ համագործակցությամբ: Հայկական տաղավարում ներկայացվելու են ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ վերջին տարիներին հրատարակված հայկական պատմամշակութային ժառանգության վերաբերյալ գրքերը, ինչպես նաև հայ դասական և ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործություններ:
Տաղավարի աշխատանքներում առանձնակի կարևորությամբ ներկայացվելու է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Հայ գրականությունը թարգմանություններում դրամաշնորհային» ծրագիրը: Հայաստանի և արտերկրի հրատարակիչների հետ իրականացվող այս ծրագրի շրջանակում նախարարությունը մասնակի դրամաշնորհ է տրամադրում արտասահմանյան այն հրատարակիչներին, որոնք պատրաստ են իրենց երկրում հրատարակել հայ դասական և ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործությունները:
Լայպցիգում կբացվի Ավետիք Իսահակյանի հուշատախտակը
Լայպցիգի գրքի միջազգային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությունն այս տարի մեծապես միտված է նաև հայ մեծանուն բանաստեղծ Ավետիք Իսահակյանի 150-ամյա հոբելյանին, նրա ստեղծագործությունների տարածմանն ու հանրահռչակմանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Լայպցիգի քաղաքապետարանի համագործակցությամբ մարտի 25-ին Ֆրիդրիխ Էբերթ Շտրասսե-27 հասցեում (Friedrich-Ebert-Strasse 27) կբացվի Ավետիք Իսահակյանի հուշատախտակը, որը կրում է «Ինքնություն» խորագիրը: Լայպցիգի համալսարանում սովորելու տարիներին Ավետիք Իսահակյանն ապրել է նշված հասցեում։
Հուշատախտակը կներկայացնի տեղեկատվություն բանաստեղծի լայպցիգյան տարիների մասին՝ միաժամանակ փաստելով, որ Իսահակյանը Յոհաննես Լեփսիուսի, Յոզեֆ Մարկվարտի հետ միասին եղել է հայ-գերմանական ընկերության հիմնադիրներից: Հուշատախտակին ամրացված է լինելու նաև Գյումրիի սև տուֆը՝ որպես հայկականության խորհրդանիշ, որը շատ էր սիրում Իսահակյանը, և իր երևանյան տունը ևս կառուցված է այդ տուֆից: Հուշատախտակի վրա կլինի QR կոդ, որով մարդիկ կարող են դիտել Իսահակյանի և Գերմանիայի առնչությունների մասին գերմաներեն տեսանյութ:
Հուշատախտակի բացումից հետո «Alte Börse» համերգասրահում տեղի կունենա դասական երաժշտության համերգ. կկատարվեն Իսահակյանի բանաստեղծությունների հիման վրա գրված երգեր:
Ցուցահանդեի շրջանակում տարբեր տաղավարներում տեղի կունենան միջոցառումներ.
Մարտի 27
Ժամը 12:00-պաշտոնապես կբացվի Հայաստանի ազգային տաղավարը
Ժամը 10:30-Ավետիք Իսահակյանի «Աբու Լալա Մահարի» պոեմի գերմաներեն հրատարակության շնորհանդես
Ժամը 15:00-«Վարպետը» ֆիլմի ցուցադրությունը
Մարտի 28
Ժամը 17:00-Ավետիք Իսահակյանի ստեղծագործությունների գերմաներն հրատարակության շնորհանդես
Մարտի 29
Ժամը 13:00-բանախոսություն՝ «Հայ գրականության զարգացման միտումները» խորագրով՝ արձակագիր, կինոսցենարիստ Արամ Խաչատրյան
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի Լայպցիգի գրքի միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել 2024 թվականին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ ԳԴՀ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում: Նախարարը Լայպցիգի քաղաքապետ Բուրքարդ Յունգի հետ հանդիպմանը քննարկել էր համագործակցության ծրագրեր: Հանդիպմանը մասնակցել էր նաև Լայպցիգի գրքի ցուցահանդես-տոնավաճառի տնօրեն Աստրիդ Բյոհմիշը, որի ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Հայաստանի՝ Լայպցիգի գրքի ցուցահանդես-տոնավաճառի մասնակցության վերաբերյալ:
Նշենք, որ նախորդ տարի Լայպցիգի գրքի միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառին մասնակցել են 40 երկրի 2085 ցուցադրող, 283 000 այցելու, 55 000 ոլորտային մասնագետներ, 3131 լրագրող և մեդիայի ոլորտի ներկայացուցիչներ: Լայպցիգի գրքի միջազգային ամենամյա ցուցահանդեսը հիմնադրվել է 1632 թվականին:

Armenia to participate in Leipzig Book Fair
Armenia will participate in the Leipzig International Book Fair with a separate pavilion from March 27-30.
The Leipzig International Book Fair is a significant platform for cooperation and communication, bringing together literary communities, readers, government agencies, publishing houses, literary agencies, translators, private companies, and media professionals worldwide.
Within the framework of the exhibition fair, programs will be presented in national and individual pavilions, where dialogues, discussions, events, exhibitions, meetings, and performances will be held.
The RA Ministry of Culture, Sports, and Tourism will present the Armenian National Pavilion in cooperation with the National Library of Armenia and the Avetik-Isahakyan House Museum. The Armenian pavilion will feature books on historical and cultural heritage published in recent years with the support of the Ministry of Culture, Sports, and Tourism and works by Armenian classical and modern authors.
The RA Ministry of Culture, Sports and Tourism's "Armenian Literature in Translation Grant" program will be critical in the pavilion's activities. Within the framework of this program, implemented with publishers from Armenia and abroad, the Ministry provides partial grants to foreign publishers who are ready to publish works by Armenian classical and modern authors in their country.
Avetik Isahakyan Memorial Plaque to Be Unveiled in Leipzig
Armenia's participation in the Leipzig International Book Fair this year is also largely aimed at commemorating the 150th anniversary of the great Armenian poet Avetik Isahakyan, disseminating his works, and proclaiming his name.
In cooperation with the RA Ministry of Education, Science and Technology and the Leipzig Municipality, a memorial plaque to Avetik Isahakyan, entitled "Identity," will be unveiled on March 25 at Friedrich-Ebert-Strasse 27. Avetik Isahakyan lived at the address mentioned during his studies at the University of Leipzig.
The plaque will present information about the poet's Leipzig years while also stating that Isahakyan, along with Johannes Lepsius and Josef Marquardt, was one of the founders of the Armenian-German Society. The black tuff of Gyumri will also be attached to the plaque as a symbol of Armenianness, which Isahakyan loved very much. His house in Yerevan was also built with that stuff. A QR code on the plaque will allow people to watch a German video about the relationship between Isahakyan and Germany.
After the plaque's opening, a classical music concert will occur in the Alte Börse Hall. Songs written based on Isahakyan's poems will be performed.
Events will be held in various pavilions within the framework of the exhibition.
March 27
Noon - the Armenian National Pavilion will be officially opened
10:30 - Presentation of the German edition of Avetik Isahakyan's poem "Abu Lala Mahari"
15:00 - Screening of the film "The Master"
March 28
17:00 - Presentation of the German edition of Avetik Isahakyan's works
March 29
13:00 - Lecture entitled "Trends in the Development of Armenian Literature" by prose writer screenwriter Aram Khachaturian
Let us recall that the agreement on Armenia's participation in the 2025 Leipzig International Book Fair was reached in 2024 within the framework of the working visit of the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan to the Federal Republic of Germany. The Minister discussed cooperation programs at a meeting with the Mayor of Leipzig, Burkard Jung. The Director of the Leipzig Book Fair, Astrid Böhmisch, also attended the meeting, during which an agreement was reached on Armenia's participation in the Leipzig Book Fair.
It should be noted that last year, 2,085 exhibitors from 40 countries, 283,000 visitors, 55,000 industry specialists, and 3,131 journalists and media representatives participated in the Leipzig International Book Fair, which was founded in 1632.