Apple Music-ը հայտնել է 2024 թվականի լավագույն երգչուհու անունը
Հայտնի Apple Music երաժշտական հարթակը հայտնել է 2024 թվականի լավագույն երգչուհու անունը։ Նա հայտնի 22-ամյա արտիստուհի Բիլլի Այլիշն է, ում երգերը լսում են միլիոնավոր մարդիկ, իսկ սոցիալական ցանցերում նրա տեսահոլովակները միլիարդավոր դիտումներ են հավաքում։
Այս տարին բեկումնային էր երգչուհու համար։ Երգչուհին արժանացավ նաև երկրորդ «Օսկար» և «Գրեմմի» մրցանակները «Բարբի» ֆիլմում «What I Was Made For» երգի համար։ Երգչուհին նաև թողարկեց նոր «HIT ME HARD AND SOFT» ալբոմը, որն արդեն երրորդն էր նրա կարիերայի ընթացքում։
Ինչպես նշված է Apple Music-ի պաշտոնական կայքում, ալբոմի պրեմիերայից հետո այն արագորեն հայտնի դարձավ և գլխավորում էր համաշխարհային հիթ-շքերթը աշխարհի 138 երկրներում։

Apple Music announced the name of the best singer of 2024
The famous Apple Music music platform announced the name of the best singer of 2024. She is the famous 22-year-old artist Billie Eilish, whose songs are listened to by millions of people, and her videos on social networks collect billions of views.
This year was a breakthrough for the singer. She also won the second "Oscar" and "Grammy" awards for the song "What I Was Made For" in the movie Barbie. The singer also released a new album, "HIT ME HARD AND SOFT," which was already the third in her career.
As stated on Apple Music's official website, after the album's premiere, it quickly became popular and topped the global charts in 138 countries.