35 ցենտով գնված բանանը Sotheby's-ի աճուրդում վաճառվել է 6,2 մլն դոլարով
Sotheby's ժամանակակից արվեստի աճուրդում իտալացի նկարիչ Մաուրիցիո Կատելանի «Կոմեդիանտ» անունը կրող կոնցեպտուալ արվեստի գործը՝ սովորական բանանը, որը կպչուն ժապավենով սոսնձված է եղել սպիտակ պատին, վաճառվել է 6,2 մլն դոլարով, հաղորդում է թե The New York Times-ը:
Ակնկալվում էր, որ աշխատանքը աճուրդի կհանվի 1,5 միլիոնով, բայց իրականությունը գերազանցեց կանխատեսումները:
Անսովոր գնումը կատարել է չինական ծագում ունեցող կրիպտո-ձեռնարկատեր Ջասթին Սանը, որն առաջ է անցել վեց մրցակիցներից։ Աճուրդից հետո սանը հայտարարել է, որ մտադիր է բանան ուտել՝ այն համարելով «յուրահատուկ գեղարվեստական փորձի» մաս:
Հատկանշական է, որ աճուրդում ներկայացված բանանը ինքնին 35 ցենտով գնվել է մրգի կրպակից։
Կատելանի բանանն առաջին անգամ համբավ ձեռք բերեց 2019 թվականին, երբ հայտնվեց Մայամիի Art Basel-ում ։ Այն ժամանակ Perrotin Gallery-ն վաճառեց երեք նմանատիպ աշխատանք՝ 120,000-ից 150,000 դոլարով: Հեղինակը ինքը նշել է, որ իր աշխատանքը երգիծանք է գեղարվեստական աշխարհում շահարկումների վերաբերյալ և հարցադրում է, թե ինչն է որոշում արվեստի արժեքը:
Ինստալյացիան դարձել է ոչ միայն ժամանակակից կոնցեպտուալ արվեստի խորհրդանիշ, այլև հիշեցում այն մասին, թե ինչպես սադրանքը կարող է զանգվածային ռեզոնանսի հանգեցնել հասարակության մեջ:

На аукционе современного искусства Sotheby's концептуальное произведение итальянского художника Маурицио Каттелани под названием «Комик» — обычный банан, приклеенный скотчем к белой стене, — было продано за 6,2 миллиона долларов, сообщает The New York Times.
Ожидалось, что работа будет продана на аукционе за 1,5 миллиона долларов, но реальность превзошла ожидания.
Необычную покупку совершил криптопредприниматель китайского происхождения Джастин Сан, опередивший шесть конкурентов. После аукциона студент заявил, что намерен съесть банан, считая его частью «уникального художественного опыта».
Примечательно, что сам банан, представленный на аукционе, был куплен на фруктовом ларьке за 35 центов.
Банан Каттелана впервые получил известность в 2019 году, когда появился на выставке Art Basel в Майами. В то время галерея Perrotin продала три похожие работы по цене от 120 000 до 150 000 долларов.
Инсталляция стала не только символом современного концептуального искусства, но и напоминанием о том, как провокация может привести к массовому резонансу в обществе.