«Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլ» մրցույթը տեղի կունենա Հայաստանում
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը ուրախ են տեղեկացնել, որ 2026 թվականին «Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլ» մրցույթը տեղի կունենա Հայաստանում։ Դասական երաժշտության մրցույթը նախատեսված է 12-ից 21 տարեկան պատանիների համար:
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը նշում է. «Մեզ համար մեծ պատիվ է Եվրատեսիլի հենց այս ձևաչափը՝ «Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլը», հյուրընկալել Հայաստանում: Հանրային հեռուստաընկերությունը և Եվրոպական հեռարձակողների միությունը ջանք չեն խնայելու, որպեսզի 2026 թվականին Հայաստանը դառնա դասական երաժշտության կենտրոն: Սիրով կսպասենք շնորհալի պատանի երաժիշտներին մեր երկրում»:
Հայաստանն այս մրցույթում առաջին անգամ ներկայացրել է քանոնահար Նարեկ Կազազյանը 2012 թվականին։ Հաջորդ մասնակցությունն ունեցել ենք 12 տարի անց՝ 2024 թվականին. Հայաստանը ներկայացրել է հոբոյահար Հայկ Հեքեքյանը։  «Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլ» մրցույթն անցկացվում է յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ անգամ՝ սկսած 1982 թվականից։ 2026 թվականին Հայաստանը կլինի մրցույթի հյուրընկալող երկիրը։
«Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլը տաղանդի և ստեղծարարության հրաշալի հարթակ է, որը երաժշտության միջոցով միավորում է մարդկանց,- ասում է Եվրոպական հեռարձակողների միության մեդիայի տնօրեն և գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ժան Ֆիլիպ դե Տենդերը:- Մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանը 2026 թվականի հյուրընկալող երկիրն է և անհամբեր սպասում ենք այս հիանալի միջոցառման շրջանակում մեր համատեղ աշխատանքին»:

The "Classical Eurovision of Young Musicians" contest will take place in Armenia
The Union of European Broadcasters and the Public Television of Armenia are pleased to announce that the "Classical Eurovision Song Contest for Young Musicians" will be held in Armenia in 2026. The classical music competition is intended for young people aged 12 to 21.
Hovhannes Movsisyan, executive director of the public television company, says: "It is a great honor for us to host this very format of Eurovision - the "Classic Eurovision Song Contest for Young Musicians" in Armenia. The public television company and the Union of European Broadcasters will spare no effort to make Armenia the center of classical music in 2026. We will gladly welcome talented young musicians to our country."
Ruler Narek Kazazyan represented Armenia in this competition for the first time in 2012. We had the subsequent participation 12 years later, in 2024, when oboist Hayk Hekekyan represented Armenia. The Classical Eurovision Song Contest for Junior Musicians has been held every two years since 1982. In 2026, Armenia will be the host country of the competition.
"The classic Eurovision Song Contest for Young Musicians is a wonderful platform for talent and creativity that brings people together through music," said Jean-Philippe de Tender, Media Director and Deputy Director General of the European Broadcasting Union. We look forward to our joint work within this beautiful event."