«Ես վրեժխնդիր կլինեմ աշխարհից սիրո միջոցով - Ս. Փարաջանով» վավերագրական ֆիլմն օրերս էկրաններ բարձրացավ նաև Բելգիայում:
Փարաջանովին նվիրված ֆիլմը հոկտեմբերի 14-18 մասնակցել է հեղինակավոր «Film Fest Gent»-ին: Հոկտեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել ֆիլմի ցուցադրությունը, որին ներկա են եղել ռեժիսոր Զառա Ջյանը և պրոդյուսեր Շուշանիկ Միրզախանյանը: Ցուցադրությանը ներկա էին նաև ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչները, AGBU-ի ուսանողները և փառատոնի այլ մասնակիցներ: Նախքան ցուցադրությունը տեղի է ունեցել կարմիր գորգի արարողություն, որի ժամանակ հայկական պատվիրակության անդամները փառատոնի ղեկավար կազմին նվիրել էին հայկական մշակութային խորհրդանիշեր:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 6-ին, Վենետիկում էր տեղի ունեցել «Ես վրեժխնդիր կլինեմ աշխարհից սիրո միջոցով - Ս. Փարաջանով» վավերագրական ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան հեղինակավոր կինոփառատոնի շրջանակում: Ֆիլմին անդրադարձել էին այնպիսի հեղինակավոր պարբերականներ, ինչպիսիք են՝ Hollywood reporter, Business Doc Europe-ը, BBC-ին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ներկայացնող ֆիլմն ընդգրկված էր Վենիտիկի 81-րդ միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական ծրագրում, VENICE CLASSICS խմբի մրցութային բաժնում, որտեղ մեկ անվանակարգում մրցում էին 9 ֆիլմ: Հատկանշականն այն է, որ 20 տարի անց Հայաստանի դրոշը կրկին ծածանվում էր Վենետիկում:
«Ես վրեժխնդիր կլինեմ աշխարհից սիրո միջոցով - Ս. Փարաջանով» սկսվում է հեղինակի՝ ժամանակակից ռեժիսորի որոշումից` լքել այն երկիրը, որտեղ նա ապրում է՝ կապված դրամատիկ իրադարձությունների բռնկման հետ, վերադառնալ հայրենի տուն՝ Հայաստան, որոնելու լուծումներ, թե ինչպես շարունակել ապրել: Փարաջանովի տուն- թանգարանը դառնում է ոգեշնչման վայր (հիմնված իրական իրադարձությունների վրա)։ Ֆիլմում անցյալը հանդիպում է ներկային։ Փարաջանովի կյանքի և ստեղծագործության միջոցով և հենց նրա հետ միասին կհետազոտվեն այնպիսի հարցեր ինչպիսինն են մարդու ազատության թեման ոչ ազատ պայմաններում, ինչպես են փշալարերը և պատերազմները ազդում մշակույթի և մշակույթային գործիչների վրա, որն է գուցե միակ ճիշտ ընտրությունը տոկսիկ իրականության պայմաններում և այլն: Կյանքն ու ստեղծագործելը պետք է գոյություն ունեն՝ չնայած արգելքներին և բռնապետություններին: Ընդհանուր գաղափարների, նպատակների և լուծումների որոնում` տարբեր բարիկադներում գնտվող հերոսներով, որոնց միավորում է Փարաջանովի նկատմամբ ունեցած սերը:
Ֆիլմի պատկերի հեղինակն է կանադահայ՝ Նորայր Կասպերը։ Ֆիլմն իրականությունից տանում է դեպի աբստրակցիա և հակառակը։ Նկարահանման ոճը պարունակում է ինչպես ակադեմիական, այնպես էլ` հեղինակային տեխնիկա։ Ֆիլմը հայ-ֆրանսիական համատեղ արտադրություն է, որին մասնակցություն է ունեցել նաև Մեծ Բրիտանիան: Ֆիլմի պրոդյուսերներն են՝ Անի Որսկանյանը, Զառա Ջյանը։ Ֆիլմի ֆրանսիական համապրոդյուսերն է Ստեֆան Ժյուրդենը:
Նախագծին աջակցել են Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, ԿԳՄՍ Նախարարությունը, ինչպես նաև ֆիլմի համաարտադրող՝ Ֆրանսիական CNC և Cine+ կազմակերպությունները։
Փարաջանովն աշխարհահռչակ էր. նա մինչ օրս նշաձող և օրինակ է:
Մեծ է նաև այս ֆիլմի աշխարհագրությունը: Նկարահանումները տեղի են ունեցել Հայաստանում, Սերբիայում, Լատվիայում և Գերմանիայում, Սերբիայում՝ 2023թ-ի հունիսին, որտեղ նկարահանվել է հարցազրույց Էմիր Կուստուրիցայի հետ, Ռիգայում (Լատվիա)՝ 2023 թ-ի օգաստոսին, որտեղ նկարահանվել են հարցազրույցներ Չուլպան Խամատովայի, Լորա Գուերայի հետ, Բեռլինում՝ 2024թ-ի փետրվարին,որտեղ նկարահանվեր է հարցազրույց Ատոմ Էգոյանի հետ և Երևանում՝ 2023 թ-ի հուլիս-հոկտեմբեր և 2024 թ-ի փետրվար ամիսներին՝ հարցազրույցներ Արտավազդ Փելեշյանի, Ժոել Շապրոնի, Ալի Համրաևի, Լևոն Աբրահամյանի հետ: 2024-ի հունվարին ֆիլմում նկարահանվելու նպատակով հատուկ ճանապարհորդությոն դեպի Երեւան կատարեց նաև Տարսեմ Սինգխը։ Երևանում է նկարահանվել նաև ֆիլմի խաղարկային մասը։

"I Will Take Revenge on the World Through Love" was shown in Belgium - S. Parajanov" film
The documentary film "I Will Take Revenge on the World Through Love - S. Parajanov" was released in Belgium the other day.
The film dedicated to Parajanov took part in the prestigious "Film Fest Gent" on October 14-18. On October 18, director Zara Jyan and producer Shushanik Mirzakhanyan screened and attended the film. Representatives of the RA Embassy, ​​AGBU students, and other festival participants were also present at the show. Before the exhibition, a red carpet ceremony took place, during which the members of the Armenian delegation presented Armenian cultural symbols to the festival's management staff.
Let's remember that earlier, on September 6, "I Will Take Revenge on the World Through Love" took place in Venice - St. Parajanov" documentary film world premiere within the prestigious film festival. The film was covered by such prestigious periodicals as Hollywood Reporter, Business Doc Europe, and BBC.
Remember that the film representing Armenia was included in the official program of the 81st Venice International Film Festival in the competition section of the VENICE CLASSICS group, where nine films competed in one category. Notably, after 20 years, the Armenian flag was flying again in Venice.
"I will take revenge on the world through love - S. Parajanov" begins with the decision of the author, a modern director, to leave the country where he lives due to the outbreak of dramatic events to return to his homeland, Armenia, to search for solutions on how to continue living. Parajanov House-Museum becomes a place of inspiration (based on actual events). In the film, the past meets the present. Through Parajanov's life and work and with him, such questions as the theme of human freedom in unfree conditions, how barbed wire and wars affect culture and cultural figures, what is perhaps the only right choice in toxic reality, etc., will be explored. Life and creativity must exist despite prohibitions and dictatorships. He searched for shared ideas, goals, and solutions with heroes in different barricades, united by their love for Parajanov.
The film's image author is Canadian-Armenian Norayr Kasper. The film moves from reality to abstraction and vice versa. The shooting style contains both academic and authorial techniques. It is an Armenian-French joint production in which Great Britain also participated. The film's producers are Ani Vorskanyan and Zara Jyan. The French co-producer of the film is Stéphane Jourdin.
The project was supported by the National Cinema Center of Armenia, the Ministry of ESCS, and the film's co-producer, the French CNC and Cine+ organizations.
Parajanov was world-famous, and he is still a benchmark and role model.
The geography of this film is also huge. Filming took place in Armenia, Serbia, Latvia, and Germany; in Serbia in June 2023, where an interview with Emir Kusturica was filmed; in Riga (Latvia) in August 2023, where interviews with Chulpan Khamatova and Laura Guerra were filmed; in Berlin in February 2024, where an interview with Atom Egoyan was filmed, and in Yerevan, in July-October 2023 and February 2024, interviews with Artavazd Peleshyan, Joel Shapron, Ali Hamraev, Levon Abrahamyan. In January 2024, Tarsem Singh also made a memorable trip to Yerevan to shoot the film. The feature part of the film was also shot in Yerevan.