Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ 2024» երգի մրցույթում կներկայացնի Լեո Մկրտչյանը
Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ 2024» երգի մրցույթում կներկայացնի Լեո Մկրտչյանը, հայտնում է Առաջին ալիքը։
Հայաստանի այս տարվա պատվիրակն ընտրվել է Հանրային հեռուստաընկերության նախապես հայտարարած մրցույթի արդյունքում, որին 100-ից ավելի հայտ էր ստացվել: Տեղի և միջազգային լավագույն մասնագետներից բաղկացած փորձագիտական խմբի որոշմամբ լավագույնն է ճանաչվել 10-ամյա Լեոն:
Նա մեծացել է երգիչների ընտանիքում և երգել սկսել է խոսելուն զուգահեռ՝ դեռ 8 ամսականից: «Մանկական Եվրատեսիլին» մասնակցելը Լեոյի մեծ երազանքն էր։
«Ես շատ եմ սիրում իմ երկիրն ու երաժշտության աշխարհը. և հենց երգով միջազգային բեմում Հայաստանը ներկայացնելն ինձ համար հաճելի է, միևնույն ժամանակ՝ շատ մեծ պատասխանատվություն: Ես հավատում եմ իմ երազանքներին. վստահ եմ՝ եթե բոլորս մարդ ենք ծնվել, ուրեմն հավասար ուժեր ունենք նվաճելու աշխարհը»,- ասում է Լեոն:
Հայաստանյան պատվիրակի մրցութային երգը և տեսահոլովակը կհրապարակվեն շուտով: «Մանկական Եվրատեսիլ 2024» երգի մրցույթն այս տարի անցկացվելու է Իսպանայի մայրաքաղաք Մադրիդում նոյեմբերի 16-ին՝ «Ծաղկենք» խորագրի ներքո:
Հայաստանյան մրցույթի փորձագիտական խմբում էին երգչուհի Իվետա Մուկուչյանը, երաժիշտ, շոումեն Գարիկ Պապոյանը, ռեժիսոր Արամայիս Հայրապետյանը, ինչպես նաև Մանկական Եվրատեսիլ 2021 եւ 2023-ի գործադիր պրոդյուսեր, FRANCE TV-ի ժամանցային նախագծերի ղեկավար Ալեքսանդրա Ռեդը, Անգլիայում անցկացված Եվրատեսիլ 2023-ի գործադիր պրոդյուսեր, BBC-ի պրոդյուսեր Լի Սմիթարսթը, Մանկական Եվրատեսիլ 2019 և 2020-ի գործադիր պրոդյուսեր Մարթա Պիկարսկան և Պորտուգալիայում անցկացված Եվրատեսիլ 2018-ի գործադիր պրոդյուսեր, պորտուգալական “Festival de Canção” երաժշտական փառատոնի պրոդյուսեր Կարլա Բուգալոն:

Leo Mkrtchyan will represent Armenia in the "Junior Eurovision 2024" song contest
Leo Mkrtchyan will represent Armenia in the "Junior Eurovision 2024" song contest, First Channel reports.
Armenia's delegate this year was selected from the competition announced by the Public Television Company, which received more than 100 applications. The expert group, consisting of the best local and international specialists, decided that 10-year-old Leo was the best.
She grew up in a family of singers and started singing along with talking when she was eight months old. Leo's big dream was to participate in "Junior Eurovision."
"I love my country and the world of music very much. Representing Armenia on the international stage with a song is a pleasure for me, but at the same time, a huge responsibility. I believe in my dreams. I am sure that if we are all born human, then we have equal powers to conquer the world," says Leo.
The competition song and video of the Armenian delegate will be published soon. This year, the "Junior Eurovision 2024" song contest will be held in Madrid, the capital of Spain, on November 16, under the title "Let's Bloom".
The expert group of the Armenian contest included singer Iveta Mukuchyan, musician showman Garik Papoyan, director Aramais Hayrapetyan, as well as the executive producer of Junior Eurovision 2021 and 2023, the head of entertainment projects of FRANCE TV Alexandra Red, the executive producer of Eurovision 2023 held in England, BBC producer Lee Smitharst, Junior Eurovision 2019 and 2020 executive producer Marta Pikarska and executive producer of Eurovision 2018 in Portugal Carla Bugallo, producer of the Portuguese music festival "Festival de Canção."