Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ 2024» երգի մրցույթում կներկայացնի Լեո Մկրտչյանը
Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ 2024» երգի մրցույթում կներկայացնի Լեո Մկրտչյանը, հայտնում է Առաջին ալիքը։
Հայաստանի այս տարվա պատվիրակն ընտրվել է Հանրային հեռուստաընկերության նախապես հայտարարած մրցույթի արդյունքում, որին 100-ից ավելի հայտ էր ստացվել: Տեղի և միջազգային լավագույն մասնագետներից բաղկացած փորձագիտական խմբի որոշմամբ լավագույնն է ճանաչվել 10-ամյա Լեոն:
Նա մեծացել է երգիչների ընտանիքում և երգել սկսել է խոսելուն զուգահեռ՝ դեռ 8 ամսականից: «Մանկական Եվրատեսիլին» մասնակցելը Լեոյի մեծ երազանքն էր։
«Ես շատ եմ սիրում իմ երկիրն ու երաժշտության աշխարհը. և հենց երգով միջազգային բեմում Հայաստանը ներկայացնելն ինձ համար հաճելի է, միևնույն ժամանակ՝ շատ մեծ պատասխանատվություն: Ես հավատում եմ իմ երազանքներին. վստահ եմ՝ եթե բոլորս մարդ ենք ծնվել, ուրեմն հավասար ուժեր ունենք նվաճելու աշխարհը»,- ասում է Լեոն:
Հայաստանյան պատվիրակի մրցութային երգը և տեսահոլովակը կհրապարակվեն շուտով: «Մանկական Եվրատեսիլ 2024» երգի մրցույթն այս տարի անցկացվելու է Իսպանայի մայրաքաղաք Մադրիդում նոյեմբերի 16-ին՝ «Ծաղկենք» խորագրի ներքո:
Հայաստանյան մրցույթի փորձագիտական խմբում էին երգչուհի Իվետա Մուկուչյանը, երաժիշտ, շոումեն Գարիկ Պապոյանը, ռեժիսոր Արամայիս Հայրապետյանը, ինչպես նաև Մանկական Եվրատեսիլ 2021 եւ 2023-ի գործադիր պրոդյուսեր, FRANCE TV-ի ժամանցային նախագծերի ղեկավար Ալեքսանդրա Ռեդը, Անգլիայում անցկացված Եվրատեսիլ 2023-ի գործադիր պրոդյուսեր, BBC-ի պրոդյուսեր Լի Սմիթարսթը, Մանկական Եվրատեսիլ 2019 և 2020-ի գործադիր պրոդյուսեր Մարթա Պիկարսկան և Պորտուգալիայում անցկացված Եվրատեսիլ 2018-ի գործադիր պրոդյուսեր, պորտուգալական “Festival de Canção” երաժշտական փառատոնի պրոդյուսեր Կարլա Բուգալոն:

Лео Мкртчян представит Армению на «Детском Евровидении 2024»
В этом году делегат от Армении был выбран в результате конкурса, объявленного Общественным телевидением, на который поступило более 100 заявок. По решению экспертной группы, состоящей из лучших местных и международных специалистов, лучшим был признан 10-летний Лео.
Он выросла в семье певцов и начал петь и говорить с 8 месяцев. Большой мечтой Лео было участие в «Детском Евровидении».
«Я очень люблю свою страну и мир музыки. и представлять Армению на международной арене с песней для меня – удовольствие, но в то же время и очень большая ответственность. Я верю в свои мечты. Я уверен, что если мы все родились людьми, то у нас есть равные силы, чтобы завоевать мир», — говорит Лео.
Конкурсная песня и видеоклип армянского делегата будут опубликованы в ближайшее время. В этом году детский конкурс песни "Евровидение-2024" пройдет в Мадриде, столице Испании, 16 ноября под слоганом "Let's Bloom".
В экспертную группу армянского конкурса вошли певица Ивета Мукучян, музыкант, шоумен Гарик Папоян, режиссер Арамаис Айрапетян, а также исполнительный продюсер Детского Евровидения 2021 и 2023, руководитель развлекательных проектов FRANCE TV Александра Ред, исполнительный продюсер Евровидения-2023 прошедшего в Англии, продюсер BBC Ли Смитарст, исполнительный продюсер детского Евровидения 2019 и 2020 Марта Пикарска и продюсер португальского музыкального фестиваля "Festival de Canção" , исполнительный продюсер Евровидения-2018 прошедшего в Португалии ,  Карла Бугалло.